Reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne i jak wygląda?

zdjecie zębów gliwice

Zabieg reendo polega na powtórnym leczeniu kanałowym zęba, który już wcześniej był poddany tej procedurze. Kiedy konieczne jest ponowne leczenie endodontyczne? Na czym dokładnie polega reendo?

Czym jest reendo?

Leczenie kanałowe jest zabiegiem prowadzonym w stanach zapalnych miazgi zębowej i po jej uszkodzeniu. Chociaż cechuje się wysoką skutecznością, nie ma 100% gwarancji jego powodzenia i może ono spowodować pojawienie się powikłań. W takiej sytuacji przeprowadza się reendo. Co to i kiedy konieczne jest reendo?

Pod pojęciem reendo znajduje się powtórne leczenie kanałowe, czyli leczenie prowadzone drugi raz, gdy poprzednie okazało się niewystarczające do uratowania zęba przed jego wyrwaniem.

Wskazania do powtórnego leczenia kanałowego

Ponowne leczenie endodontyczne może być konieczne z różnych przyczyn. Są one związane głównie z rozwijającym się stanem zapalnym, do którego rozwoju dochodzi w zębie oraz w tkankach okołowierzchołkowych – w miejscu, gdzie korzeń zęba łączy się z kością. Nie jest to jednak wyłączny powód. Jakie są wskazania do powtórnego leczenia kanałowego?

Wśród głównych wskazań do reendo znajdują się:
– Stan zapalny zęba i tkanek okołowierzchołkowych wywołujący ból,
– Obrzęk tkanek wokół zęba,
– Pojawienie się wysięków ropnych,
– Niewłaściwe wypełnienie kanałów zęba,
– Pozostawienie w zębie złamanych narzędzi,
– Perforacja, czyli przedziurawienie korony zęba lub jego korzenia,
– Pęknięcie korony zęba,
– Dodatkowe kanały, które nie były widoczne przy pierwszym leczeniu,
– Niska jakość materiałów zastosowanych do pierwszego leczenia endodontycznego.

Jak odbywa się powtórne leczenie kanałowe?

Wykonanie reendo wymaga nie tylko wysokiej precyzji ze strony stomatologa, ale także zastosowania odpowiednich narzędzi. Jak wygląda powtórne leczenie kanałowe?

Reendo jest zabiegiem przypominającym pierwsze leczenie kanałowe i składa się z następujących etapów:
1. Wykonanie zdjęcia RTG zęba dla oceny jego stanu,
2. Otwarcie korony zęba,
3. Usunięcie poprzedniego wypełnienia,
4. Ponowne opracowanie, oczyszczenie i wypełnienie kanałów,
5. Wykonanie kontrolnego zdjęcia RTG w celu oceny szczelności wypełnienia,
6. Odbudowa korony zęba.

Zabieg powtórnego leczenia kanałowego wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie powoduje on pojawienia się bólu.

Dla uzyskania lepszych efektów reendo prowadzone jest pod mikroskopem (endodoncja mikroskopowa). Dzięki temu stomatolog ogląda obszar zabiegowy z dużym powiększeniem, dlatego może dokładniej opracować kanały, usunąć z nich pozostawione narzędzia.

Kiedy reendo nie jest możliwe do wykonania?

Zastosowanie powtórnego leczenia kanałowego nie zawsze jest możliwe. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy ząb jest mocno zniszczony przez próchnicę lub doszło do pęknięcia jego korzenia. Ponadto przeciwwskazaniem do reendo jest zaawansowany stan zapalny, który nie zanika.

Gdy ponowne leczenie kanałowe nie jest możliwe, stomatolog może zaoferować odbudowę protetyczną utraconego zęba, na przykład implant stomatologiczny, mostek protetyczny lub protezę ruchomą.