Objawy, przyczyny i leczenie paradontozy

Paradontoza, określana również jako zapalenie przyzębia, jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób tkanek przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. Co warto wiedzieć o tej dolegliwości?

Paradontoza – co to jest?

To schorzenie, które może dotknąć każdego, ale wcześnie wykryte i leczone nie powoduje poważnych komplikacji. Co to jest paradontoza?

Paradontozą określa się chorobę, która przebiega jako zapalenie tkanek przyzębia. Zaliczają się do nich nie tylko dziąsła, ale również ozębna, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego, które utrzymują ząb w zębodole.

Można spotkać się również z określeniem tej choroby „parodontozą”, ale warto pamiętać, że nie jest ono poprawne.

Jak dochodzi do zapalenia przyzębia?

Paradontoza może mieć zróżnicowane przyczyny. W większości przypadków do jej rozwoju dochodzi na skutek zaniedbań w higienie jamy ustnej, ale również o jej powstaniu mogą decydować inne czynniki.

Do paradontozy prowadzi głównie brak mycia zębów lub niedokładne mycie zębów, co powoduje powstanie kamienia nazębnego. W efekcie kamień może przechodzić w szczeliny dziąsłowe i tworzyć kieszonki patologiczne przy szyjkach zębowych.

Również do powstawania zapalenia przyzębia mogą prowadzić zaburzenia pracy układu odpornościowego, a także czynniki genetyczne, dlatego schorzenie to może występować rodzinnie.

Wyższe ryzyko rozwoju paradontozy pojawia się też u osób palących papierosy, pijących dużo alkoholu, cukrzyków, a także zwiększa się w trakcie wahań hormonalnych, na przykład w ciąży, podczas menopauzy.

Objawy paradontozy

Paradontozę można rozpoznać po poniższych objawach:
– Zaczerwienienie dziąseł,
– Opuchnięcie, obrzęk dziąseł,
– Krwawienie podczas szczotkowania lub samoistne,
– Nadwrażliwość, na przykład na niską, wysoką temperaturę, dotyk,
– Dolegliwości bólowe przy nacisku na dziąsła,
– Odsłonięte szyjki zębowe,
– Widoczne kieszonki patologiczne,
– Nieprzyjemny zapach z ust,
– Chwianie się zębów,
– Ropna wydzielina sącząca się z przestrzeni między dziąsłem a zębem,
– Ropnie tkanek przyzębia.

Nieleczona paradontoza – czym może skutkować?

Brak leczenia paradontozy może mieć poważne skutki, które dotyczą nie tylko zębów i tkanek przyzębia, ale również obejmują cały organizm.

Przede wszystkim schorzenie to powoduje nieestetyczny wygląd zębów wynikający z widocznego kamienia i odsłonięcia szyjek zębowych. Prowadzi ono również do wypadania zębów, które ze względu na zapalenie nie mają stabilnego podparcia.

Dodatkowo nieleczone zapalenie przyzębia może powodować zwiększone ryzyko chorób serca i nowotworów przez namnażające się w jamie ustnej bakterie.

Jak leczyć paradontozę?

Paradontoza wymaga interwencji stomatologa, dlatego przy pojawieniu się jej objawów warto jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie. Jak leczyć paradontozę?

Najczęściej stosowane metody leczenia paradontozy to:

1. Usunięcie kamienia nazębnego
W przypadku niezaawansowanej choroby wystarcza usunięcie kamienia nazębnego za pomocą skalingu.

2. Kiretaż
To zabieg służący do oczyszczenia korzenia zęba oraz kieszonek patologicznych. Stosowany jest przy zaawansowanej postaci paradontozy i prowadzony jest w znieczuleniu miejscowym.

3. Uzupełnienie ubytków kostnych
Gdy paradontoza doprowadziła do naruszenia tkanki kostnej, może być konieczna jej regeneracja za pomocą preparatów kościozastępczych.

4. Antybiotykoterapia
Przy ostrym zapaleniu przyzębia oraz w przypadku ropnia stomatolog może zastosować antybiotyk, który zlikwiduje towarzyszące chorobie bakterie w jamie ustnej.

5. Higiena jamy ustnej
Pacjent musi też pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej w domu. Zaleca się stosowanie past na paradontozę, ziołowych płukanek, masaże dziąseł, korzystanie z nitek oraz irygatora.