Czym jest przetoka zębowa i jak się ją leczy?

Przetoką zębową nazywa się dolegliwość jamy ustnej, która może dotknąć każdej osoby. Czym dokładnie ona jest? Jak ją rozpoznać? W jaki sposób się ją leczy?

Przetoka zębowa – co to?

Przetoką określa się rodzaj zmiany o charakterze połączenia występującego pomiędzy dwoma jamami ciała czy dwoma narządami. Przetoka zębowa jest typem przetoki, która zlokalizowana jest w jamie ustnej.

Najczęściej przetoka zębowa ma charakter ropnego zapalenia tkanek w jamie ustnej, które powoduje pojawienie się nieprzyjemnych objawów. Stan ten wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym, ponieważ nieleczona przetoka zębowa może prowadzić do poważniejszych stanów.

Rodzaje przetok zębowych

W zależności od lokalizacji wyróżnia się kilka rodzajów przetok zębowych. Zaliczane są do nich:
1. Przetoka dziąsłowa – nazywana jest także przelotką wewnętrzną. Czym jest przetoka na dziąśle? W tym przypadku ujście przetoki znajduje się w dziąśle, wewnątrz jamy ustnej.
2. Przetoka ustno-zatokowa – rodzaj przetoki wewnętrznej, która zlokalizowana jest między jamą ustną a zatokami w czaszce.
3. Przetoka zewnętrzna – jest to przetoka, której ujście znajduje się na zewnątrz jamy ustnej, na przykład w brodzie albo w policzku.

Wyróżnia się też dwa rodzaje przetok w zależności od ich formy:
1. Przetoka bierna – jest ona obecna w tkankach i okresowo uaktywnia się, powodując u pacjenta wystąpienie objawów.
2. Przetoka aktywna – ten typ przetoki powoduje samoistny wysięk i pozostaje ona cały czas aktywna w przeciwieństwie do przetoki biernej.

Jak dochodzi do przetoki zębowej?

Do powstania przetoki zębowej najczęściej dochodzi w poniższych sytuacjach:
– Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zęba – tkanki te zlokalizowane są w pobliżu korzenia zęba, na przykład dochodzi do niego na skutek zaawansowanej próchnicy,
– Zapalenie miazgi zębowej – miazga znajduje się wewnątrz zęba, także może dojść do niego przy znacznej próchnicy zębów,
– Nieprawidłowo wykonane zabiegi stomatologiczne, na przykład leczenie kanałowe albo ekstrakcja zęba,
– Resekcja wierzchołków korzeni zębowych,
– Zabiegi wyłuszczania torbieli w jamie ustnej.

Przetoka zębowa może pojawić się zarówno w przypadku zębów stałych, jak i zębów mlecznych.

Objawy przetoki zębowej – jak ją rozpoznać?

Przetoka zębowa może powodować różne objawy, również poważne. Zaliczane są do nich przede wszystkim:
– Wysięk ropny albo ropno-krwisty,
– Spuchnięcie dziąsła przy zębie,
– Zaczerwieniona tkanka,
– Dolegliwości bólowe,
– Wybrzuszenie w miejscu powstania przetoki,
– Nieprzyjemny zapach z ust,
– Nadmierna wrażliwość na chłodne oraz gorące napoje, pokarmy,
– Uchodzenie powietrza z jamy nosowej do jamy ustnej.

Jak przebiega leczenie przetoki zębowej?

Gdy powstała przetoka zębowa, konieczne jest odwiedzenie stomatologa. Do czasu wizyty można stosować metody domowe, ale należy pamiętać o tym, że nie zastąpią one wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Przetoka zębowa może również zniknąć samoistnie, natomiast istnieje wysokie ryzyko, że bez leczenia objawy powrócą.

Leczenie przetoki zębowej polega głównie na wyleczeniu stanu, który ją wywołał, na przykład konieczne jest leczenie endodontyczne – kanałowe, natomiast jeśli nie jest ono możliwe, prowadzona jest operacja przetoki zęba albo ekstrakcja, czyli usunięcie zęba.

Przed rozpoczęciem leczenia stomatolog wykonuje również diagnostykę z użyciem zdjęcia RTG, dzięki czemu może sprawdzić lokalizację przetoki i stan okolicznych tkanek.

Aby złagodzić dolegliwości towarzyszące przetoce zębowej, można wykorzystać poniższe domowe sposoby:
– Płukanki jamy ustnej prowadzone z użyciem wody rozrobionej z solą – do szklanki przegotowanej wody należy dodać pół łyżeczki soli i wymieszać,
– Płukanie ust płynem o właściwościach antybakteryjnych i łagodzących,
– Stosowanie chłodnych okładów, na przykład z lodu.

Nieleczona przetoka zębowa – jakie skutki może wywołać?

Zaniechanie leczenia przetoki zębowej może powodować poważne powikłania. Jakie skutki może mieć nieleczona przetoka zębowa?

W przypadku braku leczenia może przede wszystkim dochodzić do nasilenia dolegliwości bólowych. Zwiększa się również ryzyko pojawienia się infekcji bakteryjnej tkanek, która może rozsiać się na organizm i nawet wywołać sepsę. Także brak leczenia może powodować utratę zębów.