Wyposażenie

Mikroskop wykorzystywany głównie w endodoncji

Nasz gabinet został wyposażony w najnowocześniejszy mikroskop firmy Zumax, wykorzystujący optykę niemieckiej firmy Schott. Powiększenie pola zabiegowego dzięki zmiennej ogniskowej uzyskiwanej na soczewkach Variodist pracujących w zakresie 200 do 450 mm, jest wyraźne i pozwala dotrzeć do miejsc niedostępnych podczas tradycyjnego leczenia kanałów. Znakomite oświetlenie Power Led z możliwością płynnej regulacji natężenia światła i wiele więcej innowacyjnych rozwiązań wykorzystanych w mikroskopie dają dużo lepsze efekty podczas przeprowadzania zabiegów leczenia kanałowego niż podczas wykorzystania tradycyjnych metod.

mikroskop do endodoncji
mikroskop do endodoncji

Wymogi właściwego obrazowania pola operacyjnego spowodowały konieczność zastosowania powiększenia wraz ze źródłem światła. Dzięki pracy w powiększeniu leczenie może być bardziej przewidywalne, można też uniknąć niepotrzebnych powikłań i błędów, a te istniejące próbować naprawić.

Widzieć więcej to również wiedzieć więcej, a wiedzieć więcej, to podejmować działania z wykorzystaniem jak najwłaściwiej dobranej metody opracowywania kanałów.

Aparat rentgenowski RTG francuskiej firmy Acteon X-Mind
gabinet dentystyczny w gliwicach
Aparat rentgenowski RTG
Aparat rentgenowski RTG francuskiej firmy Acteon X-Mind

Dostępny w naszym gabinecie aparat rentgenowski do zdjęć wewnątrzustnych daje pacjentowi komfort związany z przebiegiem leczenia i uniknięcie konieczności dodatkowych wizyt w pracowniach rentgenowskich.

Wykorzystywany aparat RTG z generatorem wysokiej częstotliwości przetwarzania (200kHz) pozwala na redukcję o ok. 30% dawki promieniowania miękkiego – promieniowania, które pochłaniane jest przez pacjenta, a nic nie wnosi dla jakości zdjęć.

Dzięki zmiennej wartości napięcia (60 lub 70 kV) oraz zmiennej wartości prądu anodowego (4-8 mA) możliwe jest uzyskanie zdjęć o odpowiednim kontraście i poziomach odcieni szarości.

Wszystkie nowatorskie rozwiązania zastosowane w aparacie rtg gwarantują pacjentowi pełne bezpieczeństwo i najwyższą jakość zdjęcia, a użytkownikowi poza wspomnianym bezpieczeństwie, niezawodność i ergonomię pracy.

Głowica RTG – o nowoczesnej konstrukcji z zastosowaniem podwójnej przesłony i filtrów, eliminuje szkodliwe promieniowanie miękkie.

Przezroczysty długi tubus pozwala na utrzymanie odpowiedniej odległości ogniska od skóry pacjenta, zwiększając tym samym jego komfort podczas zdjęć.

Radiowizjografia cyfrowa RVG

Czujniki SOPIX zastosowane w naszym aparacie wyposażone w opatentowaną technologię ACE oraz  procesor, który analizuje w czasie rzeczywistym dawkę promieniowania potrzebną dla czujnika  i chroni każdy obraz przed prześwietleniem, dzięki czemu pacjent unika powtórnego naświetlania promieniami.

Cyfrowe sensory zawierają najbardziej zaawansowaną technologię (warstwa światłowodowa połączona z matrycą CMOS) gwarantującą obrazy wysokiej rozdzielczości.

Wszystkie krawędzie sensora są wyoblone, ponadto narożniki zostały przycięte dla łatwiejszego pozycjonowania w jamie ustnej i poprawienia komfortu pacjenta.

Endometr i endomotor to urządzenia wykorzystywane w endodoncji i reendo, czyli w leczeniu kanałowym
Endometr to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Ułatwia to pracę lekarza stomatologa oraz znacznie zmniejsza ryzyko niepowodzeń w leczeniu endodontycznym, które są najczęściej wynikiem pozostawienia resztek zainfekowanej bakteriami miazgi w kanale korzeniowym, bądź perforacja wierzchołka korzenia czy też przepchnięcie materiału stomatologicznego poza otwór zęba. Na szczęście współczesna endodoncja dysponuje metodami umożliwiającymi dokładne zmierzenie długości kanału. Precyzyjne ustalenie tzw. roboczej długości zęba stało się dzisiaj możliwe dzięki zastosowaniu prostych i łatwych w obsłudze urządzeń, które noszą nazwę właśnie endometrów.
Endometr i endomotor

Mierzenie długości kanału za pomocą endometru jest całkowicie nieuciążliwe dla pacjenta i nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Ponadto w trakcie zabiegu pomiar można wiele razy powtarzać, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe opracowanie kanałów bez konieczności kilkukrotnego wykonywania zdjęć radiologicznych. Badanie za pomocą endometru w żaden więc sposób nie obciąża pacjenta, co jest istotne zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży oraz małych dzieci.

Endomotor jest inaczej mówiąc wiertarką stomatologiczną służącą do opracowania twardych tkanek zęba oraz materiałów stomatologicznych za pomocą wierteł stomatologicznych, do których należą: wiertarki szybkoobrotowe – turbina powietrzna oraz wiertarki wolnoobrotowe – kątnica i prostnica.

Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz uszczelniaczy.

Urządzenia do wypełniania kanałów System B i Obtura

System B i Obtura  zapewnia wyjątkową precyzję podczas wypełniania systemu korzeniowego płynną gutaperką, co stanowi ostatni etap leczenia kanałowego.

Gutaperka jest masą termoplastyczną, wykorzystywaną w endodoncji i reendo.

Urządzenia do wypełniania kanałów System B i Obtura

Po pierwsze, ta naturalna żywica nie drażni tkanek okołowierzchołkowych, stanowi więc materiał biozgodny, dobrze tolerowany przez nasz organizm. Po drugie – łatwo można ją wprowadzić do kanału zęba i – w razie konieczności – równie łatwo można ją usunąć. Po trzecie – wykazuje pewne właściwości przeciwbakteryjne i daje kontrast na zdjęciu rentgenowskim, dzięki czemu stomatolog może ocenić skuteczność przeprowadzonego wcześniej leczenia. Dodatkowo nie przebarwia zębów, jest stabilna objętościowo (nie kurczy się) i nie rozpuszcza pod wpływem płynów tkankowych, np. śliny.

Lampa do wybielania gabinetowego
Lampa do wybielania gabinetowego

Wybielanie zębów lampą to nowoczesna metoda stosowana w warunkach gabinetowych, podczas której zęby pokrywa się żelem, a jego składniki aktywują się pod wpływem naświetlania promieniowaniem ledowym.

Stosowane w naszym gabinecie żele do profesjonalnego wybielania i odbarwiania tkanki zębowej, zawierają 40% stężenie nadtlenku wodoru, oraz azotan potasu (znacząco niwelujący nadwrażliwość zębów), dzięki czemu umożliwiają wybielenie zębów w ciągu jednej wizyty i w sposób szybki i bezpieczny, bez użycia nakładek. Preparat dzięki obojętnemu pH nie uszkadza szkliwa, a wszystko to, aby Twój uśmiech był jeszcze piękniejszy, przy zachowaniu wszelkich warunków bezpieczeństw.