Wypadanie zębów mlecznych. W jakim wieku i kolejności wypadają mleczaki?

Wypadanie zębów mlecznych

Kolejność wypadania zębów mlecznych, podobnie jak ich wyrzynania, jest warunkowana czynnikami genetycznymi. Wymiana mleczaków na zęby stałe trwa kilka lat, w trakcie których dochodzi do przemian łuków zębowych. W jakim wieku i w jakiej kolejności zaczynają wypadać zęby mleczne u dzieci?

Dlaczego dochodzi do wypadania zębów mlecznych?

U dzieci wypadanie mleczaków jest naturalnym procesem, którego celem jest wymiana zębów mlecznych na stałe. Znajdujące się pod mleczakami zęby stałe wywołują wtedy nacisk, co prowadzi do ich wypadania.

Dochodzi wtedy także do rozwijania się szczęki i żuchwy oraz do pojawienia się większej przestrzeni na nowe uzębienie – stąd liczba zębów stałych jest wyższa niż zębów mlecznych.

Czy mleczaki mają korzenie?

Pod względem swojej budowy zęby mleczne przypominają stałe. Składają się z pokrytej szkliwem korony, która jest jednak słabiej zmineralizowana od zębów stałych. Pod szkliwem znajdują się zębina i miazga zębowa. Korzenie w przypadku zębów mlecznych są mniejsze i cieńsze niż zębów stałych.

W przypadku, gdy ząb mleczny wypadł bez korzenia, nie powinno być to przyczyną niepokoju. Oznacza to, że doszło do resorpcji korzenia, czyli do jego zaniku na skutek rozpuszczenia przed wymianą uzębienia.

Kiedy zaczynają wypadać zęby mleczne?

To, w jakim wieku wypadają mleczaki, jest związane z genetyką ciała człowieka. Najczęściej pierwsze zęby mleczne zaczynają wypadać od około 6 roku życia dziecka, natomiast cały proces wymiany uzębienia trwa aż do około 12 roku życia.

Zdarza się, że wiek, kiedy wypadają zęby mleczne, nieco różni się od wzorca, co nie powinno być powodem do obaw, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Gdy jednak zaczyna ono tracić zęby za wcześnie, czyli jeszcze przed 5 rokiem życia, albo za późno, czyli dopiero po 8 roku życia, wtedy warto skonsultować się ze stomatologiem. Może być to objawem różnych chorób, między innymi cukrzycy, łuszczycy, celiakii, problemów z tarczycą czy niedoboru witaminy D.

Jakie są objawy wypadania mleczaków?

W przebiegu procesu jak wypadanie zębów mlecznych objawy to głównie zwiększona ruchomość zębów. Mogą pojawić się też niewielki ból oraz krwawienie.

Gdy ząb jest rozchwiany przez długi czas i nie chce wypaść, warto skorzystać z pomocy stomatologa, który bezpiecznie go usunie, dając miejsce do prawidłowego wzrostu zębów stałych.

Zdarza się, że u dziecka dochodzi do pojawienia się „podwójnego” uzębienia, czyli obok zębów mlecznych wyrastają zęby stałe. Wtedy także konieczne jest udanie się do stomatologa, ponieważ nieprawidłowy wzrost zębów może prowadzić do wad zgryzu.

Jaka jest kolejność wypadania zębów mlecznych?

U dzieci kolejność wypadania zębów mlecznych jest podobna do kolejności ich wyrastania. Dzięki temu, że zęby nie wypadają naraz, nadal możliwe jest spożywanie twardszych pokarmów.

Kolejność wypadania mleczaków u dzieci:
– 6-7 lat – wypadają siekacze górne i dolne.
– 7-8 lat – wypadają drugie siekacze górne i dolne.
– 9-11 lat – wypadają trzonowce górne i dolne.
– 9-12 lat – wypadają kły dolne.
– 10-12 lat – wypadają drugie trzonowce górne i dolne oraz górne kły.

Ile zębów mlecznych wypada dziecku? Łącznie jest to 20 zębów, z czego 10 znajduje się w szczęce oraz 10 w żuchwie. Wynika to z faktu, że uzębienie mleczne nie zawiera zębów przedtrzonowych.

Źródła:
– Stomatologia wieku rozwojowego, Maria Szpringer-Nodzak, Magdalena Wochna-Sobańska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003.
– Wyrzynanie się zębów stałych: zmiany sekularne w populacji dzieci przedszkolnych z Krakowa w ostatnim półwieczu – badanie pilotażowe, Barbara Anna Cichocka, Agnieszka Woronkowicz, Małgorzata Kowal, Jan Sobiecki, Jadwiga Pałosz, Ewelina Mądrzak, Pediatria Polska 84, 3, maj – czerwiec 2009, s. 251-255.