Płyn do płukania jamy ustnej – jakie ma zalety, jak go wybrać i stosować?

Płyn przeznaczony do płukania jamy ustnej stanowi jeden z elementów prawidłowej profilaktyki stomatologicznej. Dlaczego warto korzystać z niego regularnie? Jak wybrać najlepszy produkt dla siebie? Jak go stosować? Czego unikać? Wyjaśniamy!

Dlaczego warto stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Płyn do płukania jamy ustnej jest rodzajem produktu, dzięki któremu można nie tylko zadbać o piękny uśmiech, ale również o zdrowie jamy ustnej. Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Ten rodzaj produktu ma na celu skuteczniejsze oczyszczenie zębów oraz jamy ustnej oraz pomaga w ich pielęgnacji. Niektóre rodzaje płynów mają również działanie lecznicze i pozwalają one na kurację różnych dolegliwości.

Zalety korzystania z płynu do jamy ustnej:
– Ułatwia usuwanie resztek jedzenia z jamy ustnej,
– Pomaga w zmiękczaniu i usuwaniu płytki i kamienia nazębnego,
– Nadaje zębom estetyczny wygląd,
– Likwiduje szkodliwe drobnoustroje bytujące w jamie ustnej,
– Poprawia kondycję dziąseł i śluzówek,
– Łagodzi różne dolegliwości, w tym bóle, obrzęki, infekcje,
– Odświeża oddech.

Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej – kiedy jest zalecane?

Płyny do płukania jamy ustnej mają bardzo szerokie przeznaczenie i mogą być one stosowane przez każdą osobę, której zależy na zdrowiu i estetyce swojego uśmiechu.

Stosowanie płynów do płukania ust rekomendowane jest szczególnie w poniższych przypadkach:
– Częste nawroty próchnicy – płyn zmniejsza ryzyko tworzenia się nowych ognisk próchniczych.
– Nieprzyjemny zapach z ust – używanie płynu do płukania jamy ustnej pozwala odświeżyć oddech.
– Schorzenia jamy ustnej – w takim przypadku stosowane są specjalne lecznicze płyny do płukania ust, które pozwalają na szybszą kurację dolegliwości, na przykład w przypadku schorzeń dziąseł, aft, ropni, ran.
– Noszenie aparatu ortodontycznego – pomaga on w usunięciu zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów z trudno dostępnych miejsc wokół zamków i pierścieni aparatów ortodontycznych.

Warto wskazać, że płyny do płukania jamy ustnej mogą być używane nie tylko przez dorosłych, ale również przez dzieci. W płynach dla dzieci znajdują się łagodniejsze składniki aktywne i nie zawierają one alkoholu.

Płyn do płukania jamy ustnej – jak go wybrać?

W sprzedaży znajduje się szeroka gama płynów do płukania jamy ustnej. Jakie z nich warto wybrać dla siebie?

Uniwersalne płyny do płukania ust
To najczęściej stosowane płyny o szerokim działaniu ochronnym na zęby i dziąsła. Mogą zawierać fluor, substancje nawilżające, dezynfekujące, aromaty, olejki eteryczne. Dostępne są w wariantach z alkoholem oraz jako łagodniejsze płyny do płukania ust bez alkoholu.

Naturalne płyny do płukania ust
Tego rodzaju płyny zawierają w składzie naturalne składniki, dzięki czemu polecane są one dla osób preferujących naturalną pielęgnację.

Wybielające płyny do płukania ust
Znajdują się w nich składniki, które pozwalają na delikatne wybielanie zębów, a także zapobiegają osadzaniu się płytki i kamienia nazębnego, by wydłużyć biel zębów.

Płyny do płukania jamy ustnej zmniejszające nadwrażliwość
Polecane są dla osób z problemem nadwrażliwych zębów i dziąseł, ponieważ zmniejszają towarzyszące im dolegliwości, w tym ból, obrzęki, krwawienie dziąseł.

Płyny do płukania ust wybarwiający płytkę
Ten rodzaj płynów przeznaczony jest do kontroli dokładności mycia zębów. Zawierają one w składzie substancję, która osadza się na płytce nazębnej. Dzięki nim można uzyskać lepsze efekty w profilaktyce stomatologicznej.

Płyny do płukania ust z chloroheksydyną
Chloroheksydyna jest związkiem o działaniu antyseptycznym, który uszkadza błony komórkowe bakterii. Płyny zawierające ten związek skutecznie niszczą bakterie próchnicotwórcze, które rozwijają się w płytce nazębnej.

Płyny do płukania jamy ustnej na nieświeży oddech
Rekomendowane są one dla osób z nieświeżym oddechem, halitozą. Mają właściwości odświeżające i orzeźwiające.

Płyny do płukania ust dla dzieci
Nie zawierają alkoholu i często mają owocowe smaki, na przykład truskawkowy.

W razie problemów z wyborem odpowiedniego płynu do płukania jamy ustnej warto skonsultować się ze stomatologiem, który doradzi, jaki produkt sprawdzi się najlepiej w danym przypadku.

Jak stosować płyny do płukania jamy ustnej?

Jak płukać usta płynem? Płyn do płukania jamy ustnej przeznaczony jest do stosowania po zakończeniu szczotkowania zębów. Należy odmierzyć odpowiednią ilość płynu, najczęściej za pomocą dołączonej nakrętki, a następnie płukać nim jamę ustną przez minimum 30 sekund i wypluć. Po zastosowaniu płynu nie należy płukać ust wodą.

Jak często stosować płyn do ust? Najczęściej zaleca się korzystanie z niego dwa razy w ciągu dnia.

Czy można stosować płyn do płukania w irygatorach? Tak, istnieje taka możliwość. Można stosować sam płyn albo rozpuścić go w takiej samej ilości wody, a następnie wykonać irygację w standardowy sposób.

Czego unikać przy stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej? Przede wszystkim nie należy korzystać z nich zbyt często, szczególnie w przypadku płynów zawierających w składzie alkohol, który może powodować wysuszenie śluzówek i większe ryzyko ich podrażnień.

Należy jednocześnie pamiętać o tym, że płyn do płukania jamy ustnej nie może zastąpić szczotkowania zębów, a jedynie stanowi dodatek do podstawowej rutyny profilaktycznej.