Czym jest biżuteria na zęby? Ile kosztuje? Jak się ją zakłada i czy jest bezpieczna?

Biżuteria nazębna, również określana jako tooth gems, to jeden z trendów w stomatologii estetycznej, który stanowi wyjątkowy sposób wyrażania swojej osobowości i stylu. Zastanawiasz się nad jej wyborem? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat biżuterii na zęby – od dostępnych typów, poprzez jej zakładanie, aż po względy bezpieczeństwa i zalecenia dotyczące pielęgnacji jamy ustnej!

Biżuteria nazębna – co to jest?

Biżuteria dentystyczna to maleńkie, dekoracyjne elementy wykonane z metali szlachetnych, kryształków, kamieni lub innych materiałów, które są przyklejone do powierzchni zębów.

Taka biżuteria na zęby zazwyczaj jest niewielka i ma wymiar od 1 mm do 3 mm. Od spodu jest płaska, co powala na jej łatwe zamocowanie do szkliwa.

Biżuteria na zęby – rodzaje

Biżuteria nazębna występuje w szerokiej gamie ciekawych wzorów do wyboru, które można dopasować do swojego gustu i stylu. Najpopularniejsze warianty to:

Złota biżuteria na zęby

Złota biżuteria na zęby jest luksusowym i stylowym trendem oraz unikalnym sposobem na urozmaicenie swojego uśmiechu. Ozdoby te wykonane są ze stopów złota, które są bezpieczne do użytku w stomatologii. Złoto posiada również dodatkowe właściwości przeciwpróchnicze. Stosuje się najczęściej 18-karatowe albo 22-karatowe złoto żółte oraz złoto białe, które ma srebrzysty kolor.

Biżuteria ze złota na zęby jest dostępna w różnych kształtach, na przykład są to:

 • Gwiazdka,
 • Serduszko,
 • Koniczynka,
 • Księżyc,
 • Słońce,
 • Kółeczko,
 • Łezka,
 • Diament,
 • Krzyżyk,
 • Delfin,
 • Błyskawica,
 • Znaki zodiaku.

Złota biżuteria nazębna może być dodatkowo inkrustowana kamieniami szlachetnymi albo cyrkoniami w różnych kolorach.

Cyrkonie na zęby

Cyrkonie do zębów to małe, syntetyczne kryształki, takie jak kryształki Swarovski, które występują w różnych kolorach, rozmiarach i kształtach, na przykład są okrągłe, w kształcie łezki albo serduszka. Mogą mieć również różne szlify, co przekłada się na ich blask.

Ze względu na swój wygląd cyrkonie doskonale imitują kamienie szlachetne, a przy tym mają bardzo atrakcyjną cenę. Z tego powodu są one najczęściej wybierane jako biżuteria nazębna.

Najpopularniejsze cyrkonie na zęby to:

 • Przezroczyste – imitujące diamenty,
 • Ciemnoniebieskie – imitujące szafiry,
 • Błękitne – imitujące akwamaryny,
 • Czerwone – imitujące rubiny,
 • Zielone – imitujące szmaragdy.

Diamenciki na zęby

Błyszczące diamenciki na zęby są doskonałym wyborem dla osób, które poszukują naprawdę wyjątkowego i ekskluzywnego sposobu na przyozdobienie swojego uśmiechu.

Są to naturalne diamenty o niewielkich wymiarach, zwykle mające 0,01 karata. Podobnie jak cyrkonie diamenciki na zęby także są dostępne w różnych kształtach i szlifach.

Czy biżuteria nazębna jest modna?

Moda na biżuterię nazębną przyszła do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Tam dekoracje tego rodzaju, w tym cyrkonie i diamenciki na zęby, nosi wiele gwiazd, między innymi można było zobaczyć je u piosenkarek i celebrytek takich jak Katy Perry, Rihanna, Kesha, Madonna, Victoria Beckham, Hailey Bieber czy Pink.

Przez wiele osób biżuteria na zęby w Gliwicach uznana jest za modny dodatek wpisujący się w najnowsze trendy. Zyskała ona popularność jako wyjątkowy sposób na wyrażenie swojego stylu i dodanie uśmiechowi spektakularnego, przyciągającego uwagę blasku. Trend ten jest szczególnie popularny wśród młodszych grup demograficznych i osób zainteresowanych eksperymentowaniem ze swoim wyglądem.

Jakie zalety ma biżuteria na zębach?

Najważniejsze zalety biżuterii stomatologicznej na zęby:

 • Nadaje uśmiechowi wyjątkowy wygląd,
 • Nie wymaga wiercenia otworów w zębach,
 • Nie powoduje bólu podczas zakładania,
 • Ma przystępną cenę,
 • Może być łatwo usunięta u dentysty,
 • Nie przyczynia się do niszczenia szkliwa zębowego,
 • Może zdobić zęby na długi czas.

Na których zębach umieszcza się biżuterię nazębną?

Biżuterię tego typu można umieścić na dowolnej widocznej powierzchni zęba, ale najczęściej nakłada się ją na górne przednie zęby, głównie „dwójki” oraz „trójki”.

Dekoracje mogą być naklejone tylko na jeden ząb albo na kilka zębów jednocześnie, tworząc efektowne wzory, na przykład motylka.

Kto zakłada biżuterię na zęby?

Biżuteria na zęby może być założona jedynie przez dentystę, ponieważ wymaga ona zastosowania odpowiednich narzędzi oraz materiałów. Przed aplikacją biżuterii konieczna jest również konsultacja stomatologiczna.

Nie jest zalecane używanie domowych zestawów przeznaczonych do przyklejania ozdób na zęby, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenia szkliwa oraz nie są tak trwałe, jak biżuteria nakładana u dentysty Medent w Gliwiach.

Biżuteria nazębna – jak wygląda zabieg?

Złota biżuteria, diamenciki i cyrkonie na zęby zakładane są podczas krótkiego i bezbolesnego zabiegu. Procedura ta składa się z następujących etapów:

 1. Przed założeniem biżuterii konieczna jest konsultacja z dentystą, który sprawdza stan zębów. Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań, można przystąpić do zabiegu.
 2. Ząb jest całkowicie osuszany, izolowany i oczyszczany za pomocą polerki.
 3. Ząb punktowo wytrawiany jest kwasem ortofosforowym przez około 30 sekund, co wpływa na lepszą przyczepność biżuterii do jego nawierzchni.
 4. Następnie spłukuje się wytrawiacz wodą i ponownie suszy ząb.
 5. Na ząb nakłada się światłoutwardzalny materiał kompozytowy, pozostawia się go na około 20 sekund, utwardza światłem, spłukuje i ponownie suszy.
 6. Następnie na powierzchnię zęba nakłada się niewielką ilość materiału kompozytowego.
 7. Za pomocą małych kleszczyków dentysta przytrzymuje biżuterię i umieszcza ją na zębie. Ustawia ją w pożądany sposób i delikatnie dociska, ponieważ biżuteria powinna ściśle przylegać do szkliwa.
 8. Dentysta pokazuje klientowi biżuterię w lustrze i w razie potrzeby przeprowadza drobne korekty.
 9. Po ustaleniu ostatecznej pozycji dekoracji utwardza się kompozyt światłem przez około 60 sekund ze wszystkich stron, łącznie z tylną częścią zęba.

Jak długo trwa naklejanie biżuterii nazębnej?

Nakładanie biżuterii dentystycznej to szybki proces, często trwający nie dłużej niż od 15 do 30 minut.

Biżuteria na zęby – zalecenia po zabiegu

Po umieszczeniu na zębach biżuterii dentystycznej ważne jest, aby unikać całkowicie jedzenia przez 1 godzinę po zabiegu oraz unikać jedzenia twardych pokarmów, na przykład orzechów, jabłek, oraz nadmiernie lepkich pokarmów, takich jak słodycze, gumy do żucia w 12 godzin po zabiegu, aby zapobiec uszkodzeniu albo przemieszczeniu ozdoby.

Niezbędne jest również utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej poprzez regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Ile kosztuje biżuteria na zęby?

Koszt biżuterii dentystycznej różni się w zależności od takich czynników, jak rodzaj dekoracji, użyte materiały i wynagrodzenie dentysty.

Zazwyczaj cena biżuterii na zęby to od około 150 złotych do 500 złotych. W przypadku droższych kamieni szlachetnych ceny mogą wynosić nawet ponad 1000 złotych.

U kogo można założyć biżuterię na zęby?

Biżuteria dentystyczna jest odpowiednia dla osób w każdym wieku, pod warunkiem dobrego stanu zdrowia jamy ustnej. Nie powinna być zakładana na zęby z próchnicą, uszkodzone, na przykład pęknięte, nadłamane, z kamieniem nazębnym.

Przed przeprowadzeniem tego typu zabiegu zalecana jest konsultacja ze stomatologiem w celu skontrolowania stanu jamy ustnej oraz wyeliminowania potencjalnych przeciwwskazań.

Czy biżuteria nazębna jest bezpieczna?

Biżuteria nałożona na zęby przez doświadczonego dentystę jest zasadniczo uznawana za bezpieczną. Zabieg jest nieinwazyjny, a używane w jego trakcie materiały są biokompatybilne, czyli kompatybilne z ludzkimi tkankami.

Aby zminimalizować potencjalne ryzyko, należy wybrać sprawdzony gabinet stomatologiczny, a także utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej po przeprowadzonej procedurze.

Czy zakładanie biżuterii nazębnej jest bolesne?

Nie, zakładanie biżuterii nazębnej nie powoduje dolegliwości bólowych, ponieważ zabieg ten nie jest inwazyjny i nie powoduje głębokiego naruszenia szkliwa zębowego.

Czy biżuteria na zęby wymaga wiercenia?

Biżuteria nazębna nie wymaga wiercenia w zębie, a jedynie jego wygładzenia i wytrawienia dla uzyskania odpowiedniej przyczepności szkliwa.

Nie jest to zatem kolczyk w zębie, który wymaga wykonania otworu przez dentystę. Biżuteria jest umieszczana na zębie i przyklejana do niego za pomocą bezpiecznego materiału utwardzanego światłem.

Jak dbać o higienę jamy ustnej z biżuterią na zębach?

Utrzymanie higieny jamy ustnej po wykonaniu biżuterii dentystycznej obejmuje przede wszystkim regularne szczotkowanie zębów i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Zaleca się mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, po pierwszym posiłku o poranku oraz po ostatnim posiłku wieczorem.

Bardzo ważne jest również regularne oczyszczanie okolicy biżuterii, aby zapobiec gromadzeniu się wokół niej płytki nazębnej, która może prowadzić do kamienia nazębnego oraz do próchnicy.

Dodatkowo zaleca się regularne kontrole stomatologiczne przynajmniej raz na 6 miesięcy.

Jakie ryzyko wiąże się z biżuterią nazębną?

Chociaż biżuteria nazębna jest uznawana ogólnie za bezpieczną, z jej zastosowaniem wiąże się pewne ryzyko.

Główne zagrożenia, jakie dotyczą stosowania biżuterii nazębnej, to:

 • Uszkodzenie powierzchni zębów,
 • Zwiększone gromadzenie się płytki nazębnej wokół biżuterii,
 • Ryzyko pojawienia się próchnicy w jej okolicy,
 • Odklejenie się dekoracji.

Skorzystanie z usług dentysty, regularne prowadzenie kontroli stomatologicznych i odpowiednia higiena jamy ustnej mogą wyeliminować niebezpieczeństwo.

Jak długo trzyma się biżuteria na zębach?

Biżuteria dentystyczna ma charakter trwały, natomiast może być ona zdjęta w dowolnym momencie, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Złota biżuteria, cyrkonie czy diamenciki na zęby mogą pozostać na swoim miejscu przez kilku lat w zależności od takich czynników, jak higiena jamy ustnej, styl życia i rodzaj preparatu użytego podczas aplikacji.

Czy biżuterię nazębną można zdjąć w dowolnym momencie?

Tak, biżuterię dentystyczną można zdjąć w każdym momencie w gabinecie stomatologicznym Medent. Dentysta może bezpiecznie i bezboleśnie usunąć ozdobę, nie powodując przy tym uszkodzenia szkliwa. Po jej zdjęciu zęby wyglądają tak, jak dawniej.

Usunięcie biżuterii nazębnej polega na zastosowaniu wiertła stomatologicznego, którym zdejmuje się dekorację, a następnie oczyszcza nawierzchnię zęba. Na koniec jest ona również polerowana, by uzyskać błyszczący wygląd.

Biżuteria na zęby stanowi modny i kreatywny sposób na poprawę uśmiechu, który pozwala wyrazić niepowtarzalny styl i gust. Zabieg polegający na zakładaniu biżuterii tego typu jest przy tym bezpieczny i bezbolesny, a dekorację można zdjąć w dowolnym momencie.