Protetyka komputerowa CAD/CAM – co to jest i jakie ma zalety?

Nowoczesne technologie w stomatologii pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszych efektów leczenia. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje technologia CAD/CAM używana w protetyce stomatologicznej, którą wdrożyliśmy w naszym gabinecie stomatologicznym Medent. Na czym dokładnie polega protetyka cyfrowa CAD/CAM i jakie ma ona zastosowanie?

Czym jest protetyka komputerowa CAD/CAM?

Protetyka komputerowa albo cyfrowa CAD/CAM jest rodzajem technologii stosowanej w diagnostyce protetycznej, która pozwala na planowanie leczenia protetycznego z wykorzystaniem dedykowanych do tego celu urządzeń i aplikacji.
Skrót CAD/CAM pochodzi od języka angielskiego i oznacza on:
– CAD – Computer Aided Design, czyli projektowanie wspomagane za pomocą komputera,
– CAM – Computer-Aided Manufacturing, czyli komputerowe wspomaganie produkcji.
Technologia komputerowa CAD/CAM w stomatologii polega na wykonaniu wewnątrzustnego skanu za pomocą kamery podłączonej do komputera. Następnie oprogramowanie przygotowuje wizualizację łuków zębowych, które można oglądać w 3D z każdej strony.
Obecnie technologia ta określana jest jako rewolucja w protetyce dentystycznej ze względu na liczne korzyści, jakie niesie zarówno dla stomatologów i protetyków, jak i dla pacjentów korzystających z niej w leczeniu protetycznym.

Protetyka cyfrowa CAD/CAM – jakie ma zastosowanie?

Za pomocą technologii komputerowej CAD/CAM gabinet stomatologiczny Medent może prowadzić szeroką gamę prac protetycznych, między innymi wykonujemy:
– Korony,
– Mosty protetyczne,
– Łączniki,
– Licówki,
– Protezy inlay i onlay,
– Protezy szkieletowe,
– Odbudowy na implantach.

Protetyka cyfrowa CAD/CAM stosowana jest zarówno w przypadku uzupełnień protetycznych tymczasowych, jak i stałych, całkowitych i częściowych, dlatego ma ona bardzo szerokie zastosowanie.
Dodatkowo technologia ta znalazła zastosowanie w ortodoncji, ponieważ za jej pomocą można przygotować dokładnie dopasowane aparaty ortodontyczne, na przykład aparaty nakładkowe.

Zalety technologii protetycznej CAD/CAM

Najważniejsze zalety protetyki komputerowej CAD/CAM (stomatologicznej) to przede wszystkim:
Wyjątkowa precyzja
Główną zaletą protetyki cyfrowej CAD/CAM jest bardzo duża precyzja zarówno w zakresie przygotowania cyfrowego projektu, jak i jego realizacji z wykorzystaniem materiałów protetycznych.
Program komputerowy pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnego projektu oraz umożliwia on powiększanie i obracanie przygotowanego skanu w trzech wymiarach, co pozwala na idealne odwzorowanie łuków zębowych oraz innych struktur we wnętrzu jamy ustnej pacjenta.
Na podstawie przygotowanego projektu możliwe jest następnie wyprodukowanie idealnie dopasowanej protezy, która będzie dokładnie dostosowana do pacjenta i dzięki temu będzie również komfortowa i trwała.

Brak konieczności wykonywania wycisku
W przypadku technologii komputerowej stosowanej w protetyce nie ma konieczności wykonywania wycisków u pacjentów, co poprawia wygodę wizyty. Wewnątrzustny skaner jest mały i nie powoduje on u pacjenta powstania dyskomfortu w trakcie skanowania.

Szybkość prac protetycznych
Zastosowanie skanerów oraz oprogramowania do protetyki cyfrowej CAD/CAM powoduje, że prace związane z przygotowaniem protez przebiegają znacznie szybciej w porównaniu do tradycyjnych metod protetycznych jakie wykonywaliśmy naszym gabinecie.

Wirtualna symulacja efektów
Za pomocą oprogramowania używanego w protetyce cyfrowej można również wizualizować efekty, jakie można uzyskać po wykonaniu protezy czy leczeniu ortodontycznym.
Dzięki temu pacjent może dowiedzieć się, jak będzie wyglądał jego uśmiech po wykonaniu protezy lub po zakończeniu noszenia aparatu ortodontycznego.

Szerokie zastosowanie
Jak wspomnieliśmy wcześniej, protetyka wspomagana komputerowo technologiami CAD/CAM może być wykorzystana w różnych pracach protetycznych, co powoduje, że ma ona szerokie zastosowanie.

Jak odbywa się skanowanie zębów CAD/CAM?

Przeprowadzenie skanowania CAD/CAM odbywa się z użyciem specjalnego skanera wewnątrzustnego wyposażonego w kamerę i podłączonego do komputera z zainstalowanym oprogramowaniem.
Stomatolog przemieszcza skaner po zewnętrznej i wewnętrznej stronie łuków zębowych, by uzyskać ich obraz. Na ekranie komputera można natychmiast zobaczyć efekty skanowania, które stomatolog może od razu omówić z pacjentem.
Dzięki temu, że nie stosuje się wtedy wycisków, przygotowanie projektu protezy jest bardzo komfortowe i szybkie.