Jak czyścić zęby z aparatem ortodontycznym stałym i ruchomym?

aparat ortodentyczny

Za pomocą aparatu ortodontycznego można uzyskać atrakcyjny wygląd i zadbać o zdrowie. Aby efekt leczenia był optymalny, nie można zapominać o dokładnym czyszczeniu zębów oraz aparatu.

Dlaczego czyszczenie aparatu ortodontycznego jest takie ważne?

Stały aparat ortodontyczny składa się z zamków umieszczanych na zębach oraz z drucików, które przechodzą przez każdy zamek. Na zębach końcowych umieszcza się pierścienie lub specjalne zamki z rurkami.

Założenie aparatu ortodontycznego powoduje, że dostęp do powierzchni zębów staje się utrudniony, co z kolei prowadzi do większych problemów w ich czyszczeniu. Pobieżne mycie zębów może wtedy powodować poważne konsekwencje.

Skutki nieprawidłowego czyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym:
– szybkie odkładnie się osadów i gorsza estetyka uśmiechu
– nieświeży oddech
– stany zapalne dziąseł
– większe ryzyko próchnicy i chorób przyzębia
– demineralizacja szkliwa – białe przebarwienia zębów

Jak czyścić zęby z aparatem stałym?

Higiena jamy ustnej po założeniu aparatu ortodontycznego będzie wymagała większej dokładności niż dotychczas. Jest to konieczne, aby dokładnie usunąć odkładające się na zębach i aparacie resztki pożywienia, bakterie oraz osady. Zatem, jak czyścić zęby z aparatem stałym?

Szczoteczka podstawowa
Do mycia zębów z aparatem potrzebna będzie przede wszystkim szczoteczka. Do tego celu można wybrać szczoteczkę standardową – zwykłą lub elektryczną albo szczoteczkę ortodontyczną o specjalnym ułożeniu włosia.

Szczoteczki specjalistyczne
Dentysta z kliniki Medent w Gliwicach zaleca także zaopatrzyć się w szczoteczki specjalistyczne, czyli w małe szczoteczki międzyzębowe. Szczoteczka tego typu może być używana jako szczoteczka do aparatu ortodontycznego i przestrzeni między zębami.

Nici dentystyczne
Za pomocą nici można skutecznie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Aby ich stosowanie było prostsze, warto kupić specjalne przewleczki do nici dentystycznej, które wykonane są z elastycznego tworzywa i przypominają igły.

Irygator
Bardzo pomocny w higienie zębów z aparatem ortodontycznym jest także irygator, który wypłukuje resztki pożywienia i masuje dziąsła skoncentrowanym strumieniem wody.

Czyszczenie zębów i aparatu ortodontycznego – krok po kroku

1. Zdejmij wyciągi i inne ruchome elementy aparatu
2. Zacznij czyszczenie podstawową szczoteczką od tyłu jamy ustnej, czyli od zębów trzonowych, zwracając szczególną uwagę na rurki i pierścienie. Następnie przejdź do zębów i zamków z przodu. Przykładaj szczoteczkę pod kątem 45 stopni i stosuj ruchy wymiatające.
3. Zastosuj szczoteczkę międzyzębową, aby wyczyścić zamki aparatu i przestrzenie między zębami.
4. Dokładnie oczyść przestrzenie nitką stomatologiczną. Możesz dodatkowo wykorzystać irygator.
5. Na koniec zastosuj płyn do płukania ust.

Osoby z aparatem ortodontycznym powinny pamiętać, aby czyścić zęby 3-4 razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku.

Czyszczenie aparatu ortodontycznego ruchomego

Osoby noszące ruchomy aparat ortodontyczny, w tym retainer, czyli aparat podtrzymujący efekty leczenia, również powinny pamiętać o jego czyszczeniu. Jak czyścić aparat ortodontyczny wyjmowany z ust?

Aparat ruchomy z drucikiem można czyścić szczoteczką i pastą do zębów. Przezroczystych nakładek nie powinno się czyścić pastą, ponieważ może ona spowodować ich zmatowienie. Najlepiej stosować do nich mydło w płynie albo płyn do mycia naczyń. Dostępne są także specjalne tabletki i proszki do czyszczenia.