Piaskowanie zębów – wskazania i przebieg zabiegu. Czy piaskowanie zębów boli?

piaskowenie zębów w Gliwiach

Piaskowanie zębów jest jednym z najczęściej prowadzonych zabiegów higienizacyjnych, który pozwala na poprawę estetyki i zdrowia uśmiechu. Co warto o nim wiedzieć?

Co to jest piaskowanie zębów?

Zabieg piaskowania polega na zastosowaniu wody zmieszanej ze specjalnym piaskiem i natryskiwaniu jej pod wysokim ciśnieniem na powierzchnię zębów. Dochodzi wtedy do dokładnego usunięcia osadów z zębów, także z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Zabieg nie niszczy szkliwa i jest bezpieczny dla zębów i dziąseł.

Piaskowanie zębów często wykonuje się razem z innymi zabiegami higienizacyjnymi – skalingiem i fluoryzacją.

Kiedy warto piaskować zęby?

Piaskowanie prowadzone jest w celach profilaktycznych i leczniczych. Osady nazębne sprzyjają próchnicy i chorobom przyzębia jak paradontoza, dlatego piaskowanie ma nie tylko walory estetyczne.

Wskazania do piaskowania zębów:
– osady na zębach
– przebarwienia zębów
– przed wybielaniem zębów
– przed założeniem aparatu ortodontycznego

Piaskowanie zębów – krok po kroku

Do prowadzenia piaskowania stosowane jest specjalne urządzenie – piaskarka stomatologiczna, która natryskuje mieszaninę wody i piasku na powierzchnię zębów pod dużym ciśnieniem.

Pacjent leży na fotelu stomatologicznym, a stomatolog lub higienistka stomatologiczna oczyszcza zęby piaskarką. Podczas zabiegu stosuje się także ssak stomatologiczny, który odsysa wodę z piaskiem. Po zabiegu należy wypłukać jamę ustną i oczyścić okolice ust.

Całkowity czas trwania piaskowania to około 15-30 minut zależnie od stopnia zanieczyszczenia zębów.

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Należy pamiętać o tym, aby po piaskowaniu zębów przez 48 godzin unikać picia kawy, herbaty oraz innych napojów barwiących.

Aby utrzymać efekt na dłużej, zaleca się systematyczne mycie zębów, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie międzyzębowe.

Czy piaskowanie zębów boli?

Często zadawanym pytaniem jest – czy boli piaskowanie zębów? Zabieg ten jest bezbolesny.

U pacjentów z podrażnionymi dziąsłami, nadwrażliwością może pojawić się dyskomfort, ale zanika on zwykle po kilkunastu minutach.

Przed i po piaskowaniu zębów

Piaskowanie zębów przed i po – efekty zabiegu to głównie czystsze, gładsze zęby, które wyglądają na bielsze ze względu na usunięcie osadów i przebarwień.

Jak często piaskować zęby?

Dentysta Gliwice Medent zaleca, aby piaskowanie zębów wykonywać co 6 miesięcy.

Częstsze prowadzenie zabiegu wskazane jest w przypadku pacjentów narażonych na szybkie odkładanie się osadów na szkliwie zębowym – palaczy, osób pijących duże ilości kawy, herbaty. Wtedy piaskowanie zalecane jest co około 3 miesiące.

Przeciwwskazania do piaskowania zębów

Piaskowania zębów nie powinno się wykonywać w poniższych przypadkach:
– okres ciąży
– alergia na składniki piasku używanego podczas zabiegu, w tym sodę
– stany zapalne, rany i owrzodzenia jamy ustnej
– poważne dolegliwości układu oddechowego

Piaskowanie zębów – cena

Zabieg można wykonać tylko w prywatnych gabinetach stomatologicznych – nie jest refundowany przez NFZ.

Zazwyczaj cena piaskowania zębów wynosi 60-100 zł. Pełna higienizacja, która obejmuje skaling, piaskowanie i fluoryzację, to około 200-250 zł.