Domowe sposoby na ból zęba – jak uśmierzyć ból?

ból zęba

Gdy ząb zaczyna boleć, warto sięgnąć po skuteczne środki redukujące tę nieprzyjemną dolegliwość. Co na ból zęba sprawdzi się najlepiej? Oto domowe metody, które pomogą w jego uśmierzeniu przed wizytą w gabinecie stomatologicznym!

Dlaczego ząb boli?

Za silny ból zęba może być odpowiedzialnych wiele czynników. Zwykle dolegliwości pojawiają się jako skutek próchnicy, która dotyka szkliwa zębowego, a następnie miazgi zęba. Dochodzi wtedy do stanu zapalnego, który wywołuje ból.

Ponadto ból pojawić się na skutek chorób przyzębia, na przykład odsłoniętych szyjek zębowych, wyrzynania się zębów mądrości, czyli „ósemek” lub po przeprowadzonym niedawno leczeniu kanałowym.

Gdy dolegliwości są silne i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, warto wiedzieć, jak uśmierzyć ból zęba domowymi metodami przed wizytą u stomatologa. Co zrobić żeby ząb nie bolał?

Domowe sposoby na ból zęba

Istnieje wiele sposobów na zredukowanie dolegliwości stomatologicznych, które można zastosować w domu. Co zrobić na ból zęba, by szybko odczuć ulgę? Oto najskuteczniejsze domowe sposoby na ból zęba:

1. Tabletki przeciwbólowe

To najprostszy sposób, aby poradzić sobie z dolegliwościami. W tym celu stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne jak kwas acetylosalicylowy, pyralgina, paracetamol albo ibuprofen, które można kupić w sklepach bez recepty. Jako silny lek przeciwbólowy na ból zęba polecane są też preparaty zawierające fosforan kodeiny i kofeinę, które szybko redukują objawy.

Uwaga! Antybiotyki nie mają właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych, dlatego nie można stosować ich w celu zmniejszenia bólu zębów.

2. Płukanki

Aby zredukować dolegliwości towarzyszące chorobom przyzębia, warto płukać jamę ustną z użyciem naparów przygotowanych z rumianku, z szałwii, soli albo sody oczyszczonej.

3. Olejki

W zmniejszeniu nieprzyjemnych dolegliwości pomogą także naturalne olejki. Co na ból zęba sprawdzi się najlepiej? Ulgę mogą dać olejek goździkowy, olejek kamforowy albo olejek jodłowy. Olejkiem należy nasączyć wacik i przyłożyć go do bolącego miejsca. W sprzedaży można znaleźć także specjalne mieszanki olejków na ból zębów.

4. Zimne okłady

Szybką ulgę w bólu zęba przynoszą zimne okłady. Dochodzi wtedy do zmniejszenia przekrwienia tkanek, obrzęków oraz do uśmierzenia dolegliwości bólowych.

Pamiętaj o zapisaniu się do stomatologa!

Wszystkie domowe sposoby na ból zęba należy traktować jako doraźne metody redukcji nieprzyjemnych dolegliwości. Gdy pojawiają się problemy, warto jak najszybciej zapisać się na wizytę do stomatologa.

Dentysta Gliwice lub inny stomatolog określi, skąd wziął się ostry ból zęba, a następnie będzie mógł przeprowadzić odpowiedni zabieg, by go wyeliminować. Najczęściej problemem jest próchnica, dlatego stomatolog wykonuje leczenie ubytku.

Wtedy, gdy ból jest bardzo silny, warto także sprawdzić oferty gabinetów działających jako pogotowie stomatologiczne – są one dostępne 24 godziny na dobę. Z usług można korzystać także na NFZ, jednak dostępne są one tylko w wybranych punktach. Adresy gabinetów można znaleźć online.