Brak zęba – jak go odbudować? Rodzaje uzupełnień protetycznych

piękny uśmiech

Nowoczesna protetyka stomatologiczna pozwala na szybkie i trwałe odbudowanie utraconych zębów na skutek schorzeń lub nieszczęśliwych wypadków. Jak zamaskować brak zęba?

Dlaczego należy odbudować brak zębowy?

Brak pełnego uzębienia nie powinien być traktowany jedynie jako defekt estetyczny. Nawet brak jednego zęba w łuku zębowym może powodować poważne konsekwencje.

Gdy ząb nie zostanie odbudowany, istnieje ryzyko, że pozostałe zęby w łuku zaczną się chwiać, nachylać i przesuwać, przyczyniając się do powstawania wad zgryzu. Także mogą prowadzić do problemów z żuciem pokarmów, mową, a nawet wywoływać bóle głowy.

Właśnie dlatego niedługo po utracie zęba zaleca się wizytę u stomatologa, który będzie mógł dobrać i wykonać odpowiednie uzupełnienie protetyczne. Z jakich rodzajów protez można skorzystać w gabinetach?

Rodzaje protez stomatologicznych

Dentysta może wykonać różne rodzaje uzupełnień protetycznych, które dzielone są na dwie kategorie – protezy stałe oraz protezy ruchome. Jak zamaskować brak zęba za pomocą protezy stomatologicznej?

1. Protezy stałe

Stałe uzupełnienia protetyczne mocowane są do innych zębów, wkładów koronowo-korzeniowych lub implantów (wszczepów śródkostnych), które pełnią funkcję korzenia zębowego. Tego typu uzupełnienia są trwalsze, wygodniejsze dla pacjenta, lecz też droższe.

Brak jednego zęba można uzupełnić poniższymi protezami stałymi:
– Korona protetyczna – stałe uzupełnienie, które umieszczane jest na wkładzie koronowo-korzeniowym albo na implancie. Najtrwalsze korony to te wykonane z porcelany, które wyróżniają się również wysokim poziomem estetyki. Dostępne są także tańsze korony kompozytowe, jednak nie są one tak trwałe i z czasem mogą się przebarwiać.
– Most protetyczny – to rodzaju uzupełnienia, które umieszczane jest na dwóch zębach sąsiadujących z brakiem zębowym. Most protetyczny trzypunktowy – na jeden brak zębowy – składa się z dwóch filarów i przęsła. To uzupełnienie najczęściej wykonywane z porcelany. Jest trwałe i estetyczne, lecz wymaga odpowiedniego przygotowania zębów sąsiadujących. Zęby te muszą być oszlifowane i często również przeleczone kanałowo, by zapobiec uszkodzeniu mostu.

2. Protezy ruchome

Protezy ruchome to takie, które pacjent może w każdym momencie wyjąć z ust. Są tańsze od protez stałych, jednak mniej komfortowe, ponieważ mogą powodować otarcia, przemieszczać się. Brak zębów jak uzupełnić go protezami wyjmowanymi z jamy ustnej?

Brak jednego zęba można uzupełnić poniższymi protezami ruchomymi:
– Protezy akrylowe – wykonane z akrylu, który jest tworzywem sztucznym. Opierają się na błonie śluzowej, co przekłada się na ich mniejszy komfort oraz gorszą wydolność żucia. To jedyne uzupełnienia protetyczne refundowane przez NFZ.
– Protezy szkieletowe – mogą być oparte na zębach, co zwiększa komfort ich użytkowania. Klasyczne protezy szkieletowe mają metalową ramę o niewielkich wymiarach, dlatego są lepiej tolerowane przez pacjentów. Dostępne są także nowocześniejsze protezy szkieletowe elastyczne – acetalowe.

Dentysta Medent po wykonaniu badania zaproponuje najlepsze metody odbudowy brakującego zęba mieszczące się w budżecie pacjenta.