Dieta przy aparacie ortodontycznym: czego należy unikać?

aparat na zęby jak czyścić

Zamierzasz wkrótce założyć aparat ortodontyczny? W takim przypadku musisz pamiętać o tym, żeby przygotować się na zmiany w swojej diecie. Co można jeść ze stałym aparatem ortodontycznym? Czego unikać? Jak zapobiec przebarwianiu się ligatur w aparacie? Sprawdź!

Aparat ortodontyczny a zmiana diety

Stały aparat ortodontyczny pozwala na uzyskanie zdrowych i pięknych zębów. Wymaga jednak pewnych zmian – jedna z nich dotyczy diety. Co jeść z aparatem ortodontycznym?

Noszenie stałego aparatu ortodontycznego będzie przede wszystkim wymagało wyeliminowania tych pokarmów, które mogą uszkodzić jego zamki lub przyspieszyć rozwój próchnicy.

Ponadto osobom noszącym aparat ortodontyczny jedzenie w pierwszej fazie leczenia może sprawiać więcej trudności. Duży nacisk na zęby wywołuje ich wrażliwość i ból, więc dieta powinna być dopasowana tak, by redukować objawy.

O odpowiedniej diecie powinny pamiętać też osoby z aparatami estetycznymi ligaturowymi. Właściwa dieta będzie zapobiegać przebarwianiu się ligatur – gumek w aparacie.

Czego nie należy jeść podczas noszenia aparatu?

Podczas noszenia aparatu należy unikać produktów, które są zbyt twarde, włókniste, oblepiające lub ciągnące, ponieważ mogą uszkodzić, zaplątać się i oblepić zamki i druciki. Także powinno się wyeliminować lub ograniczyć pokarmy z cukrami prostymi, które mogą przyspieszyć powstawanie próchnicy.

Produkty niewskazane do jedzenia dla osób noszących stały aparat ortodontyczny:
– Twarde owoce i warzywa, na przykład marchewka, jabłka, gruszki – zamiast jedzenia bezpośrednio należy pokroić je w kostkę,
– Twarde i ciągnące się słodycze, na przykład toffi, krówki, ciągnące się batony, sezamki, landrynki, żelki,
– Twarde pieczywo,
– Produkty włókniste, na przykład mięso wołowe,
– Słodkie i gazowane napoje,
– Orzechy i nasiona,
– Guma do żucia.

Co jeść, gdy zęby w aparacie ortodontycznym są wrażliwe i bolą?

Po zastosowaniu separatorów pod pierścienie, założeniu aparatu, a także po każdym naciągnięciu drucików w aparacie zęby mogą być nadwrażliwe i boleć. Co jeść, by zniwelować dolegliwości?

W tym przypadku dieta przy aparacie ortodontycznym powinna bazować na produktach miękkich, półpłynnych, które nie wymagają odgryzania.

Aby zmniejszyć dyskomfort podczas jedzenia, dobrze sprawdzą się potrawy jak:
– Miękkie pieczywo, na przykład z serkiem, dżemem,
– Rozgotowany ryż,
– Jogurty,
– Twarożki,
– Budyń,
– Miękkie owoce,
– Puree warzywne,
– Zupy krem.

Estetyczny aparat ortodontyczny – co powoduje przebarwienie ligatur?

Ligaturowe aparaty stałe wykorzystują ligaturki, czyli małe gumki, którymi mocuje się druciki do zamków. Ligatury, zwłaszcza te jasne, które stosowane są w aparatach estetycznych – porcelanowych, kryształowych – podatne są na przebarwienia. Jak im zapobiegać?

Do przebarwienia ligatur w aparacie dochodzi na skutek jedzenia barwiących pokarmów, na przykład:
– Owoce i warzywa – marchewka, czerwona papryka, buraki, czarne porzeczki, jagody, wiśnie, żurawina, aronia,
– Soki owocowe,
– Kawa i herbata,
– Czerwone wino,
– Sos sojowy,
– Sosy chili, tabasco,
– Kostki rosołowe,
– Zupki chińskie,
– Kurkuma i curry,
– Barwione słodycze.

Dodatkowo do przebarwiania się ligatur dochodzi na skutek palenia papierosów.

Sam aparat ortodontyczny nie ulega przebarwieniom, ale mogą pojawić się na nim osady, które pogarszają jego estetykę. Usuwane są podczas piaskowania zębów.