Licówki: co to jest? Budowa, rodzaje i zastosowanie

licówki w Gliwicach

Założenie licówek stomatologicznych może całkowicie odmienić wygląd uśmiechu. Co to są licówki? Z jakich materiałów są wykonane? Kiedy stosuje się ten rodzaj uzupełnień?

Czym są licówki?

W stomatologii często spotykanym terminem w kontekście uzupełnień protetycznych są licówki. Co to jest licówka?

Pod pojęciem licówek znajduje się rodzaj protez stałych, które umieszczane są na licowej stronie zębów, czyli na ich przodzie. Mają one na celu zmianę wyglądu zębów, dając szybki i trwały efekt.

Najczęściej licówki na zęby używane są w celach estetycznych, jednak również mogą one służyć do poprawy funkcji zębów, gdy dochodzi do ich uszkodzenia. Kiedy najczęściej używane są licówki?

Zastosowanie licówek:
– Odbudowanie zębów po ich uszkodzeniu – złamaniu, ukruszeniu.
– Zamaskowanie pęknięć w szkliwie zębowym.
– Zasłonięcie uzupełnień, które mają nieestetyczny wygląd.
– Zmiana koloru zębów w przypadku problemów z ich wybieleniem, na przykład zębów po leczeniu kanałowym, u osób, u których przebarwienia są efektem stosowania antybiotyków z grupy tetracyklin.
– Wyregulowanie kształtu zębów – ich poszerzenie, wydłużenie, gdy zęby są za krótkie, wąskie albo za długie.
– Zasłonięcie diastemy – przerwy widocznej pomiędzy górnymi jedynkami, a także innych przerw pomiędzy zębami.

Wysokiej jakości licówki wykona stomatolog w Gliwicach – skorzystaj ze sprawdzonych usług stomatologicznych i ciesz się pięknym uśmiechem!

Rodzaje licówek stomatologicznych

Wyróżnia się kilka różnych rodzajów licówek stomatologicznych w zależności od materiału, z którego są one wykonane:

Licówki porcelanowe
Co to są licówki porcelanowe? To licówki stomatologiczne, które wykonane są z materiału ceramicznego – porcelany. Mają one postać cienkich płatków, które przygotowywane są w pracowni protetycznej według wcześniej pobranych wycisków zębów.

Porcelanowe licówki charakteryzują się wysoką trwałością i wytrzymałością, dlatego mogą one służyć na wiele lat. Nie są podatne na przebarwienia i doskonale imitują naturalny wygląd szkliwa zębowego. Ich minusem jest wysoka cena w porównaniu do licówek kompozytowych.

Stosowane są różne warianty licówek porcelanowych, także licówki ultracienkie, które nie wymagają szlifowania powierzchni zębów przed ich założeniem.

Licówki kompozytowe
To tańsze licówki, do których wykonania stosowany jest materiał kompozytowy używany również do uzupełniania ubytków w zębach.

Wykonanie licówek kompozytowych odbywa się bezpośrednio na zębach, dlatego mogą być one założone już w ciągu jednej wizyty. Tego typu licówki są jednak mniej trwałe od porcelanowych i w wyższym stopniu narażone są na przebarwienia. W efekcie wymagają szybszej wymiany na nowe.

Jak zakłada się licówki na zęby?

Sposób założenia licówek na zęby jest zależny od ich rodzaju. Jak przebiega wizyta u stomatologa?

Licówki porcelanowe wykonuje się najczęściej w ciągu dwóch wizyt. Podczas pierwszej pobiera się wyciski zębów, na podstawie których wykonuje się uzupełnienia. Na drugiej wizycie licówki są zakładane – ze szlifowaniem albo bez szlifowania zębów zależnie od rodzaju licówek.

Licówki kompozytowe zakłada się w ciągu jednej wizyty – stomatolog nadbudowuje wtedy ząb materiałem kompozytowym.

Wykonanie licówek ze szlifowaniem szkliwa zębowego prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym i nie powoduje dolegliwości bólowych.