Czy zakładanie i noszenie aparatu na zęby boli?

aparat na zęby jak czyścić

Aparat ortodontyczny może zniwelować nawet najcięższe wady zgryzu i sprawić, że uśmiech będzie wyglądać estetycznie. Wiele osób ze wskazaniami do leczenia ortodontycznego obawia się jednak bólu. Jak jest w rzeczywistości? Czy zakładanie aparatu na zęby jest bolesne?

Czy zakładanie aparatu na zęby boli?

Proces zakładania aparatu ortodontycznego przebiega etapami i u niektórych pacjentów pojawia się wtedy ból zębów. Kiedy mogą wystąpić dolegliwości bólowe i jaki mają one charakter?

1. Założenie gumek separacyjnych
Pierwszym etapem zakładania aparatu stałego jest u większości pacjentów tzw. separacja, czyli założenie gumek separacyjnych.

Gumki separacyjne są umieszczane pomiędzy zębami trzonowymi, na które ortodonta zakłada później pierścienie ortodontyczne tworzące uchwyt dla łuku aparatu. Mają one na celu stworzenie przestrzeni na pierścienie w przypadku ciasno ułożonych zębów. Są zakładane na parę dni przed aparatem.

Umieszczenie gumek między zębami zwykle jest bezbolesne, jednak już w ciągu paru godzin może pojawić się ból o charakterze dużej tkliwości zębów. To właśnie noszenie gumek separacyjnych jest dla wielu osób najbardziej bolesnym etapem zakładania aparatu ortodontycznego stałego.

2. Założenie aparatu ortodontycznego
Zazwyczaj po tygodniu separacji pacjent może już zacząć nosić aparat ortodontyczny. Czy zakładanie aparatu na zęby boli?

Samo zakładanie aparatu ortodontycznego nie jest bolesne. Ortodonta umieszcza wtedy na zębach pierścienie i nakleja zamki, stosując do tego celu specjalną lampę. Następnie pomiędzy zamkami i pierścieniami umieszcza się łuk w formie cienkiego drucika.

Dolegliwości bólowe mogą jednak pojawić się w kilka godzin po założeniu aparatu ze względu na wywołany przez niego nacisk. Wówczas ból i większa tkliwość mogą dotykać już wszystkich zębów, na które został on założony. Dotyczy to także aparatów ruchomych.

Jak długo bolą zęby po założeniu aparatu?

Najczęściej ból po założeniu aparatu ortodontycznego utrzymuje się przez kilka dni, a następnie stopniowo zanika. Silne dolegliwości występują zazwyczaj w ciągu pierwszej doby.

Czy ból pojawia się podczas noszenia aparatu?

Warto pamiętać o tym, że dolegliwości bólowe mogą pojawiać się też podczas jego noszenia, w szczególności po wizytach kontrolnych u ortodonty.

Aby zacieśnić lub rozszerzyć łuk zębowy, ortodonta musi zmienić naciąg drucika lub zastosować sprężynki. Wtedy także mogą pojawić się dolegliwości bólowe, jednak zwykle nie są już tak silne jak przy zakładaniu aparatu.

Jak złagodzić ból po założeniu aparatu ortodontycznego?

Aby zmniejszyć dyskomfort towarzyszący noszeniu aparatu ortodontycznego, warto pamiętać o poniższych poradach:
– Unikaj produktów spożywczych twardych, wymagających odgryzania i żucia.
– Jedz produkty płynne, półpłynne i miękkie, na przykład jogurty, owsianki, zupy, koktajle, puree, miękki chleb posmarowany serkiem lub dżemem, rozgotowany ryż, makaron.
– Krój produkty na mniejsze kawałki, aby nie musieć ich odgryzać.
– Pij chłodne napoje.
– Zastosuj chłodzący okład wykonany z lodu.
– W razie potrzeby zażyj leki przeciwbólowe, na przykład paracetamol lub ibuprofen.
– Gdy zamki aparatu powodują otarcia i afty, zastosuj wosk ortodontyczny. Oderwij kawałek wosku, uformuj z niego spłaszczoną kulkę i nałóż go na zamek.
– Podrażnienia od aparatu można złagodzić też za pomocą płukanek oraz żelów na afty do kupienia w aptece.

Czy zakładanie i noszenie aparatu jest bolesne u każdego?

To, czy zakładanie aparatu boli, zależne jest od indywidualnych predyspozycji, dlatego u niektórych osób dolegliwości będą silniejsze, a u innych słabsze.

Warto jednak pamiętać o tym, że kilka dni dyskomfortu wynagrodzi piękny uśmiech, z którego można cieszyć się na zawsze!