Dzięki znieczuleniu w gabinecie stomatologicznym leczenie zębów może odbywać się bez bólu. Jednak u niektórych pacjentów standardowe podanie znieczulenia miejscowego strzykawką może być niekomfortowe. W takim przypadku warto zdecydować się na bezbolesne znieczulenie komputerowe. Co to jest?
Znieczulenie komputerowe u stomatologa – co to jest?
Właściwe dobranie oraz podanie znieczulenia stomatologicznego ma bardzo duże znaczenie dla przebiegu leczenia.
Aby poprawić komfort zabiegów, coraz więcej gabinetów oferuje bezbolesne znieczulenie komputerowe, które prowadzone jest z użyciem specjalnego sprzętu znieczulającego. Zamiast strzykawki stosuje się wtedy aplikator przypominający długopis z krótką i bardzo cienką igłą.
Na czym polega znieczulenie komputerowe?
Znieczulenie komputerowe polega na podawaniu środka znieczulającego igłą z optymalnie dobraną szybkością, aby środek ten wchłaniał się równomiernie i nie wywoływał nieprzyjemnego uczucia rozpierania tkanek. Ilość środka jest dozowana elektronicznie przez komputer zależnie od ciśnienia i sprężystości tkanek.
Stomatolog może wykorzystać urządzenie do znieczuleń różnych typów – nasiękowego, śródwięzadłowego (PDL), przewodowego, doprzegrodowego oraz podniebiennego. Ma ono zatem bardzo szerokie zastosowanie.
W jakich gabinetach jest dostępne znieczulenie komputerowe?
Ze znieczulenia komputerowego zęba można skorzystać w wybranych prywatnych gabinetach stomatologicznych. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie refunduje znieczuleń komputerowych.
W naszym gabinecie stomatologicznym oferujemy komfortowe i bezbolesne znieczulenia z użyciem nowoczesnego systemu komputerowego SleeperOne.
Zalety znieczulenia komputerowego zębów
Wśród głównych zalet komputerowego znieczulenia u stomatologa znajdują się poniższe:
– Brak bólu i uczucia rozpierania tkanek podczas podawania środka znieczulającego,
– Mniejszy poziom stresu u pacjentów,
– Sprawdzone u osób dorosłych oraz u dzieci,
– Wysoka precyzja w podaniu znieczulenia, co przekłada się na jego wyższą skuteczność,
– Brak efektu odrętwienia oraz opuchlizny tkanek po znieczuleniu,
– Większe bezpieczeństwo dla pacjentów – mniej skutków ubocznych.
Stosowanie znieczulenia komputerowego jest też optymalne dla stomatologa, który może wykonać je bardziej precyzyjnie i wygodnie.
Kiedy warto zdecydować się na znieczulenie komputerowe?
Za pomocą urządzeń do znieczulenia komputerowego dentysta może wykonać różne rodzaje znieczuleń przy leczeniu wielu dolegliwości stomatologicznych u dorosłych oraz u dzieci.
Bezbolesne znieczulenie komputerowe może być wykorzystane między innymi przy:
– Leczeniu próchnicy,
– Leczeniu kanałowym – endodontycznym,
– Ekstrakcji zęba,
– Zabiegach chirurgicznych,
– Wszczepianiu implantów zębowych,
– Zabiegach higienizacyjnych – usuwanie kamienia, osadu nazębnego.
Jak wygląda podanie znieczulenia komputerowego?
Podanie znieczulenia komputerowo różni się od wstrzyknięcia go standardową strzykawką z igłą. Na czym polega znieczulenie komputerowe w gabinecie?
Stomatolog przygotowuje urządzenie do pracy i wybiera odpowiedni tryb podania znieczulenia. Następnie przed samym wkłuciem urządzenie dozuje minimalną ilość środka znieczulającego na końcówkę igły, który zaczyna działać już podczas samego wkłuwania w tkanki, po czym mikroprocesor uruchamia urządzenie, które automatycznie dozuje środek znieczulający.
Ile kosztuje znieczulenie komputerowe zęba?
Koszt znieczulenia komputerowego jest wyższy od znieczulenia standardowego. Najczęściej jest to wydatek około 50 zł.
Cena znieczulenia komputerowego w naszym gabinecie stomatologicznym jest zaprezentowana w cenniku.