Jak wygląda pierwsza wizyta u stomatologa?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym może być przyczyną stresu. Nie ma jednak powodów do obaw! Sprawdź, jak przebiega konsultacja z lekarzem dentystą.

Kiedy powinno się iść do dentysty?

Regularne wizyty u dentysty to najlepszy sposób, aby zapobiegać poważnym problemom z zębami i całą jamą ustną. Wiele osób zapomina jednak o tym zaleceniu, boi się wizyty czy nie ma czasu. Kiedy pierwszy raz do dentysty powinna udać się osoba, która dawno lub nigdy u niego nie była?

Najlepiej do stomatologa udać się jak najszybciej i chodzić do niego regularnie. Wiele dolegliwości stomatologicznych nie daje zauważalnych objawów, dlatego mogą one niepostrzeżenie się rozwijać, aby potem spowodować poważne problemy wymagające kosztownego leczenia.

Wizytę u stomatologa warto także zaplanować wtedy, gdy pojawiają określone dolegliwości, na przykład:
– Ból zęba,
– Częste krwawienia dziąseł,
– Obniżenie się linii dziąseł,
– Opuchlizna dziąsła,
– Ruchomość zęba,
– Kamień nazębny,
– Uszkodzenie zęba.

Gdy szukasz profesjonalnej obsługi, pomoże prywatny stomatolog w Gliwicach. W prywatnym gabinecie możesz skorzystać z najnowocześniejszego, bezbolesnego leczenia zębów.

Wizyta u dentysty – jak przebiega?

Nie było Cię u dentysty od dawna i zastanawiasz się, jak przebiega konsultacja? Zobacz, jak wygląda wizyta u stomatologa krok po kroku:

1. Zgłoszenie się w rejestracji
Należy zgłosić w rejestracji swoje przybycie. Podczas pierwszej wizyty pacjent otrzymuje kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia i przetwarzania danych osobowych, który należy wypisać i przekazać rejestratorce. Następnie pacjent kierowany jest do odpowiedniego gabinetu.

2. Przegląd jamy ustnej
Po wejściu do gabinetu stomatolog pyta, z jakim problemem zgłasza się do niego pacjent. Można wtedy wskazać, że celem jest kontrola lub przegląd. Następnie dentysta zaprasza pacjenta na fotel i odpowiednio go ustawia. W kolejnym kroku dokładnie ogląda wszystkie zęby i jamę ustną.

3. RTG – prześwietlenie zębów
W prywatnych gabinetach podczas pierwszej wizyty bardzo często wykonuje się zdjęcie pantomograficzne (panoramę). RTG, czyli prześwietlenie zębów nie wymaga od pacjenta żadnych przygotowań i jest całkowicie bezbolesne.

4. Przygotowanie planu leczenia
Gdy konieczne jest przeprowadzenie leczenia, stomatolog przygotowuje jego plan. Przedstawia pacjentowi opcje wykonania zabiegów i ich warianty cenowe.

5. Zabiegi stomatologiczne
Podczas pierwszej wizyty stomatolog może wykonać drobne zabiegi stomatologiczne, na przykład skaling i piaskowanie, usuwanie niewielkich ognisk próchnicy, rozpoczęcie leczenia kanałowego.

6. Instruktaż mycia zębów
Gdy pacjent nie wie, jak prawidłowo myć zęby, dentysta może zaprezentować mu, w jaki sposób należy dbać o czystość jamy ustnej.

Jak długo trwa wizyta u stomatologa?

Czas spędzony w gabinecie stomatologicznym zależny jest od szeregu czynników. Ile trwa wizyta u dentysty?

Najczęściej podstawowe badanie kontrolne zajmuje około 15-30 minut. Natomiast wtedy, gdy dentysta rozpocznie leczenie podczas pierwszej wizyty, jej czas może dochodzić nawet do 60 minut.