Ile razy dziennie i jak długo myć zęby?

Wystarczy jeden raz, a może lepiej po każdym posiłku? Sprawdź, ile razy dziennie i jak długo powinno się myć zęby, aby zadbać o swój uśmiech!

Dlaczego regularne mycie zębów jest takie ważne?

Systematyczne mycie zębów to bardzo ważny element profilaktyki stomatologicznej. Zapobiega rozwojowi bakterii wywołujących próchnicę oraz odkładaniu się płytki nazębnej, która powoduje powstawanie kamienia nazębnego.

Dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej można zredukować poważne dolegliwości jak próchnica, stany zapalne, paradontoza i inne choroby dziąseł, halitoza, czyli nieświeży oddech. W efekcie zęby są nie tylko estetyczne, ale i zdrowsze, dlatego nie wymagają tak częstego (i nierzadko drogiego) leczenia w gabinecie stomatologicznym.

Nie wiesz, jak prawidłowo myć zęby? Dokładnych instrukcji może udzielić prywatny stomatolog w Gliwicach podczas wizyty kontrolnej.

Ile razy dziennie należy myć zęby?

Odpowiednio częste szczotkowanie zębów ma kluczowe znaczenie. Ile razy dziennie myć zęby?

Zaleca się mycie zębów 2-5 razy w ciągu dnia. Zatem powinno się myć je przynajmniej 2 razy dziennie, natomiast warto robić to częściej, zwłaszcza po słodkich posiłkach.

Częste mycie zębów ma kluczowe znaczenie podczas leczenia ortodontycznego. Najlepiej, osoby noszące aparaty myły zęby po każdym posiłku. Bakterie rozwijają się w zakamarkach powstałych między zamkami i przy pierścieniach aparatu, dlatego zęby powinno się szczotkować jak najczęściej, by uniknąć próchnicy.

Jak długo myć zęby?

Odpowiednia częstotliwość mycia zębów jest tak ważna, jak czas ich szczotkowania. Ile minut powinno się myć zęby?

Najczęściej rekomenduje się mycie zębów przez 2 minuty. Powinno się wtedy poświęcić po 30 sekund na każdą ćwiartkę zębów, czyli na zęby górne po lewej, górne po prawej oraz na dolne po lewej i dolne po prawej. Wiele szczoteczek elektrycznych automatycznie odmierza czas mycia i sygnalizuje go co 30 sekund, co ułatwia odliczanie.

Warto jednak pamiętać o tym, że to, ile powinno się myć zęby, jest kwestią indywidualną. W razie potrzeby, na przykład wtedy, gdy nosi się aparat ortodontyczny, zęby można myć dłużej, aby dokładnie oczyścić wszystkie z nich.

Kiedy powinno się myć zęby?

Gdy zęby myjemy 2 razy dziennie, najlepiej robić to rano oraz wieczorem.

Rano niektóre osoby myją zęby po przebudzeniu, natomiast inne po śniadaniu. Kiedy powinno się je szczotkować? W tym przypadku lepiej myć zęby po posiłku, ponieważ wtedy można usunąć z nich pozostałości pożywienia, które stanowią pożywkę dla bakterii próchniczych.

Wieczorem zęby należy myć po zjedzeniu ostatniego posiłku, przed snem.

Czy należy myć zęby od razu po jedzeniu?

Chociaż szkliwo zębowe jest najtwardszą tkanką organizmu człowieka, to jednak jest wrażliwe na działanie substancji kwasowych i jest wtedy podatne na uszkodzenia. Właśnie dlatego zębów nie powinno się myć od razu po wypiciu kwaśnych napojów lub zjedzeniu dań o kwasowym pH.

Zębów nie powinno się myć od razu po spożyciu:
– Cytrusów lub soków cytrusowych,
– Coli,
– Wina,
– Produktów kiszonych,
– Surowych warzyw,
– Mięsa.

Po spożyciu tych produktów warto odczekać przynajmniej 30 minut przed umyciem zębów, aby ślina zdążyła wyrównać poziom pH w ustach.