Aparat ortodontyczny nakładkowy (aligner) czy tradycyjny – co wybrać?

Wady zgryzu i skrzywienia zębów można leczyć za pomocą różnych aparatów ortodontycznych. Wybór odpowiedniego ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla efektów, ale również codziennego komfortu i wyglądu pacjenta. Na co warto się zdecydować? Porównujemy aparaty nakładowe Hello Smile oraz zwykłe aparaty stałe.

Leczenie aparatem nakładkowym

Alignery, czyli aparaty nakładkowe to aparaty ruchome, które wyjmowane są z jamy ustnej. Mają one formę przezroczystych nakładek dopasowanych do łuków zębowych, dlatego po założeniu są praktycznie niewidoczne.

W trakcie leczenia ortodontycznego pacjent regularnie zmienia nakładki na nowe, co umożliwia stopniowe ustawienie zębów w odpowiednich pozycjach, aż do całkowitego wyeliminowania wady.

Wśród dostępnych obecnie na rynku alignerów znajdują się nakładki Hello Smile polskiego producenta, które wyróżniają się na tle konkurencji innowacyjnym sposobem leczenia na bazie najnowszych technologii i przystępnymi cenami.

Nakładki Hello Smile przygotowywane są w siedzibie firmy w Łodzi, a proces skanowania i wstępnej kwalifikacji w partnerskich gabinetach stomatologicznych . Aby umówić się na wizytę, wystarczy wybrać placówkę i na stronie internetowej Hello Smile umówić się na wizytę z konsultantem, w dogodnym dla pacjenta terminie. Wizyta polega na przeprowadzeniu badania z wykorzystaniem nowoczesnego skanera 3D. Na podstawie wyników specjalista przygotowuje indywidualny plan leczenia.


Następnie po kilku tygodniach pacjent otrzymuje przesyłkę zawierającą wszystkie nakładki przeznaczone do korekcji wady i może od razu rozpocząć leczenie w domu. Zaleca się noszenie alignera 22 godziny na dobę i wymienianie nakładek na nowe co 2 tygodnie.

Czas leczenia aparatem Hello Smile uzależniony jest od rodzaju wady – zazwyczaj wynosi on od 4 do 9 miesięcy, a w bardzo trudnych przypadkach do 11 miesięcy.

Przy stosowaniu systemu Hello Smile nie ma potrzeby regularnych wizyt w gabinecie ortodontycznym – lekarz może kontrolować efekty leczenia za pomocą aplikacji mobilnej.

Po zakończeniu leczenia prowadzona jest też retencja, która ma na celu podtrzymanie efektów leczenia i zapobiega nawrotowi wady. Do retencji pacjent otrzymuje retainery w formie nakładek.

Zalety:

Estetyka uśmiechu
Jak wskazują autorzy publikacji „Clear aligner: an efficient, esthetic, and comfortable option for an adult patient” nakładki to skuteczna, estetyczna i wygodna metoda leczenia ortodontycznego, co potwierdzają wybierające je osoby.

Podczas noszenia alignery są niemalże niewidoczne w jamie ustnej, dlatego to najlepszy wybór dla pacjentów, którzy szukają alternatywy dla rzucającego się w oczy aparatu stałego. Z tego powodu są one bardzo często stosowane przez osoby dorosłe.

Dieta bez zmian
Nakładki zdejmuje się podczas jedzenia, dlatego nie wymagają zmiany diety. Podczas leczenia można zatem z powodzeniem jeść to, co się lubi. Po zakończonym posiłku wystarczy tylko umycie zębów i ponowne nałożenie nakładek.

Łatwa higiena jamy ustnej
Aparaty nakładkowe pozwalają na zwykłe mycie zębów. Nie trzeba stosować wtedy specjalnych szczoteczek i poświęcać znacznie więcej czasu na higienę jamy ustnej. Pod tym względem są więc wygodniejsze i dodatkowo zmniejszają ryzyko tworzenia się kamienia nazębnego i pojawienia się próchnicy na skutek leczenia ortodontycznego.

Nakładki również nie wymagają specjalnego czyszczenia – wystarczy tylko wypłukać je wodą kilka razy na dzień.

Mniej bólu
Wiele osób obawia się, że leczenie ortodontyczne będzie bolesne. Pacjenci stosujący aparaty nakładkowe wskazują jednak, że nie powodują one pojawiania się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

Warto też zaznaczyć, że nie podrażniają one dziąseł i śluzówek tak, jak aparaty stałe, dlatego leczenie jest znacznie wygodniejsze niż przy stosowaniu aparatu stałego.

Krótszy czas leczenia
Artykuł przeglądowy „A comparison of treatment effectiveness between clear aligner and fixed appliance therapies” potwierdza, że stosowanie alignerów pozwala na skrócenie czasu leczenia.

W przypadku pacjentów z lżejszymi wadami wystarczy 4-9 miesięcy, natomiast przy bardziej złożonych wadach 1-2 lata. Dzięki temu można cieszyć się z pięknego uśmiechu w krótszym czasie niż w przypadku leczenia aparatem stałym.

Rzadsze wizyty u ortodonty
W przypadku systemu DrSmile od Urban Technology pacjent od razu otrzymuje komplet wszystkich nakładek, dlatego może stosować je po kolei według indywidualnego harmonogramu.

Wizyty odbywają się też przez aplikację mobilną – wystarczy zrobić zdjęcie swojego uśmiechu i wysłać je do lekarza. Eksperci DrSmile są dostępni dla pacjentów przez 365 dni w roku, dlatego w razie pojawienia się pytań są zawsze gotowi do pomocy. To zatem bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga systematycznego chodzenia do lekarza, dlatego oszczędza czas i pieniądze.

Przystępna cena
Leczenie wad zgryzu za pomocą aparatów nakładkowych nie jest drogie. W przypadku systemu Hello Smile koszty rozpoczynają się już od 137 zł miesięcznie. Dokładne ceny systemu zaprezentowane są w dalszej części artykułu.

Skuteczne dopasowanie i trwałość
Alignery Hello Smile wykonane są ze specjalnego materiału. Nie tylko wyróżniają się krystaliczną przezroczystością, ale również łatwo dopasowują się do łuków zębowych.

Materiał do produkcji nakładek zbudowany jest z trzech warstw – dwie zewnętrzne warstwy są wyjątkowo wytrzymałe, natomiast warstwa środkowa zachowuje elastyczność. Dzięki temu łatwo dopasowują się do zębów i są wysoce odporne na uszkodzenia.

Wady:

Konieczna dyscyplina
Jako że aparaty nakładowe są wyjmowane z jamy ustnej, należy pamiętać o tym, by nosić je regularnie, najlepiej około 22 godzin na dobę. Należy zdejmować je do jedzenia, a potem od razu umyć zęby i włożyć nakładki. Tylko wtedy można uzyskać oczekiwane efekty leczenia.

Brak możliwości leczenia wybranych wad
Publikacja na temat alignerów „Effectiveness of clear aligner therapy for orthodontic treatment: A systematic review” wskazuje, że najlepiej sprawdzają się one w przypadku łagodnych i umiarkowanych wad zgryzu, chociaż w systemie Hello Smile możliwe jest leczenie również w cięższych przypadkach. Dodatkowo nakładki polecane są przy leczeniu nawrotów wad.

Aby dowiedzieć się, czy leczenie aparatem Hello Smile jest możliwe, wystarczy umówić się na konsultację. Podczas niej można uzyskać więcej informacji o korekcie danej wady.

Leczenie aparatem stałym

Zwykłe aparaty stałe są mocowane na zębach na cały okres leczenia i zdejmowane dopiero po jego zakończeniu po 2-3, a nawet 5 latach.

Stały aparat ortodontyczny składa się z zamków i umieszczanych w nich drucików, które naciskają na zęby, powodując ich przemieszczanie. Na zębach trzonowych dodatkowo umieszcza się pierścienie, które przytrzymują druciki na końcach.

Aparaty stałe są oferowane w paru wariantach. Najtańsze to aparaty metalowe, których zamki wykonane są ze srebrzystego metalu. Są najbardziej widoczne w ustach.

Natomiast w celu zredukowania widoczności aparatu można wybrać aparat z zamkami porcelanowymi albo kryształowymi. Aparaty porcelanowe mają zamki z ceramiki w mlecznobiałym kolorze, a zamki kryształowe są przejrzyste.

Zalety:

Szerokie zastosowanie
Zwykły aparat ortodontyczny może być zastosowany w przypadku każdej wady, także w przypadku wad ciężkich wymagających przesuwania zębów trzonowych, gdy zastosowanie alignerów nie jest możliwe.

Po wykonaniu badań ortodonta wskaże, czy założenie aparatu stałego jest jedynym sposobem, by skorygować wadę.

Stałe działanie
Aparat stały jest przez cały czas zamocowany do zębów, dlatego nie trzeba pamiętać o jego zakładaniu. Właśnie dlatego działa przez 24 godziny na dobę i jest najlepszy dla niezdyscyplinowanych pacjentów.

Różne rodzaje aparatów stałych
Do wyboru są aparaty metalowe, porcelanowe, kryształowe, które można dobrać do swoich potrzeb i budżetu.

Wady:

Widoczność aparatu
Głównym minusem aparatów stałych jest ich wygląd, ponieważ od razu przyciągają one uwagę. Dla wielu pacjentów, zwłaszcza osób dorosłych, które chcą zadbać o swój profesjonalny wizerunek, może być to sporym problemem.

Alternatywą jest wybór aparatów stałych estetycznych. Jednak nawet aparaty porcelanowe i kryształowe są bardziej widoczne w jamie ustnej od aparatów nakładkowych.

Konieczne częste kontrole
Podczas noszenia aparatu stałego należy systematycznie odwiedzać gabinet ortodontyczny, aby lekarz mógł go regulować.

Zwykle kontrole są prowadzone co 1-1,5 miesiąca. Brak regularnych wizyt będzie oznaczał wydłużenie czasu leczenia.

Utrudniona higiena
Korzystanie z aparatu stale zamocowanego do zębów utrudnia utrzymanie higieny jamy ustnej. Trzeba poświęcać na nią znacznie więcej czasu, ponieważ niedokładne czyszczenie zębów może spowodować odkładanie się płytki nazębnej, kamienia i tworzenie próchnicy.

Zmiana diety
Noszenie aparatu stałego będzie wymagało zmian w diecie, co dla wielu osób będzie związane z koniecznością ograniczenia lub nawet całkowitego wyeliminowania z menu ulubionych pokarmów. Należy między innymi zrezygnować z twardych pokarmów czy obklejających zęby słodyczy.

Dyskomfort
Aparat stały może powodować dyskomfort, między innymi otarcia policzków i warg, a także wywoływać większy ból podczas leczenia. To powoduje, że korzystanie z niego, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia, może być uciążliwe.

Ile kosztuje leczenie aparatami stałymi i nakładkowymi?

Koszty leczenia ortodontycznego zależą od wielu czynników. Ile trzeba zapłacić za leczenie z użyciem aparatu stałego, a ile z aparatem nakładkowym?

Cena aparatu stałego
Cena aparatu ortodontycznego stałego wynosi najczęściej od 1800 zł do 3500 zł za jeden łuk. Najmniej należy zapłacić za aparaty metalowe, natomiast najwięcej za te estetyczne – porcelanowe, kryształowe. Wobec tego przy założeniu aparatu na dwa łuki zębowe należy liczyć się z wydatkami od 3600 zł do 7000 zł.

Po zakończeniu leczenia i zdjęciu aparatu, co jest również dodatkowo płatne, kupuje się też retainer. W tym przypadku koszty to około 800-1000 zł.

Trzeba też pamiętać o systematycznych wizytach w gabinecie ortodontycznym, które na ogół odbywają się co 1-1,5 miesiąca. Koszt jednej wizyty średnio wynosi 100-150 zł.

Wobec tego ogólny koszt leczenia aparatem stałym będzie wynosić średnio od 7000 złotych do nawet ponad 13000 zł zależnie od wybranego aparatu oraz czasu leczenia ortodontycznego.

W przypadku pojawienia się dodatkowych problemów, na przykład z kośćmi albo ze stawami skroniowo-żuchwowymi, gdy konieczne jest wykonanie operacji, cena leczenia ortodontycznego może wynosić nawet ponad 25000 zł.

Cena aparatu nakładkowego Hello Smile
Chociaż w powszechnej opinii alignery są aparatami drogimi, w rzeczywistości nie są one związane z bardzo wysokimi wydatkami.

Aparaty nakładkowe Hello Smile są aktualnie jedną z najbardziej atrakcyjnych cenowo opcji na rynku w tej kategorii. Płatność może odbywać się ratalnie lub jednorazowo, a producent gwarantuje stałą cenę bez ukrytych kosztów.

Cennik leczenia Hello Smile:
– Lekka wada – 137 zł miesięcznie lub 6290 zł jednorazowo
– Średnia wada – 182 zł miesięcznie lub 8390 zł jednorazowo
– Ciężka wada – 204 zł miesięcznie lub 9390 zł jednorazowo

Płatność miesięczna w ratach wyliczona dla 60-miesięcznego czasu spłaty przy 9,9% oprocentowania w skali roku. W przypadku płatności ratalnych do 24 miesięcy, oprocentowanie wynosi 0, a więc koszt całkowity jest równy opłacie jednorazowej.

Przy leczeniu aparatami nakładkowymi Hello Smile nie ponosi się kosztów spotkania konsultacyjnego oraz wykonania skanu 3D, a także przygotowania indywidualnego planu leczenia.

Po zakończeniu leczenia pacjent otrzymuje również bezpłatny retainer, co dodatkowo redukuje koszty.

Pacjenci mogą skorzystać z dodatkowych rabatów oraz zniżek, które są publikowane oa stronie producenta.

Co wybrać – aligner czy aparat zwykły?

Zarówno zwykłe, stałe aparaty ortodontyczne, jak i alignery związane są z określonymi zaletami i wadami. Co zatem wybrać? Jak wskazują eksperci i pacjenci aparaty nakładkowe Hello Smile to nowoczesna alternatywa dla zwykłych aparatów stałych u wielu osób/b>.

Alignery Hello Smile sprawdzają się w korekcji różnych wad zgryzu, zapewniają krótszy czas leczenia, większy komfort, dyskrecję oraz łatwość użycia. Są również przystępne cenowo, dzięki czemu za piękny uśmiech nie trzeba płacić fortuny.

Aby dowiedzieć więcej o korekcji wad zgryzu z użyciem alignerów, warto umówić się na wizytę w gabinecie Medent w Gliwicach, partnerskiej placówce Hello Smile w celu wykonania skanu 3D i omówienia planu leczenia.