Na czym polega elastyczna odbudowa zęba na włóknie szklanym?

W gabinecie stomatologicznym można skorzystać z różnych metod odbudowy zębów. Na czym polega elastyczna odbudowa zęba z użyciem włókna szklanego? Kiedy warto z niej skorzystać?

Włókno szklane w stomatologii

Włókno szklane jest rodzajem materiału produkowanego ze szkła wodnego powstającego z krzemianów sodu i potasu. Jest ono bardzo często używane jako zbrojenie kompozytów, ponieważ cechuje się wysoką trwałością, wytrzymałością, a także bardzo dobrą adhezyjnością, czyli przyczepnością.

Materiał ten stosowany jest również w stomatologii, protetyce oraz w ortodoncji, umożliwiając wykonanie estetycznej i trwałej odbudowy zęba. Jest ona określana również jako odbudowa elastyczna.

Włókno szklane jest łączone z materiałem kompozytowym i używane jako wkład koronowo-korzeniowy wzmacniany włóknem szklanym. Jest ono wykorzystywane w formie zmielonej lub jako całe włókno w formie ćwieka, który ma lepsze właściwości wzmacniające.

Kiedy wykonuje się odbudowę zęba na włóknie szklanym?

W większości przypadków odbudowa zęba na włóknie szklanym prowadzona jest w przypadku leczenia endodontycznego, czyli kanałowego.

Bardzo często wykonywana jest też odbudowa złamanego zęba, który uległ uszkodzeniu na skutek wypadku lub był już po leczeniu kanałowym. Używana jest też przy wzmacnianiu mostów protetycznych.

Ze względu na estetyczny wygląd włókna szklanego jest ono najczęściej wybierane do odbudowy zębów przednich. Jest dostępne w różnych barwach, więc można dopasować je łatwo do kolorystyki zębów pacjenta.

Materiał ten wybierany jest też w sytuacji, gdy uszkodzeniu uległa znaczna część zęba. Stosowane wtedy wkłady kompozytowe z włóknem szklanym pozwalają na dodatkowe wzmocnienie struktury zęba i zapewniają trwałość rekonstrukcji.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym – na czym polega?

Zastosowanie włókna szklanego w rekonstrukcji zębów jest obecnie bardzo częste. Na czym polega elastyczna odbudowa zęba?

Podczas odbudowy zęba stomatolog dobiera odpowiedni rodzaj wkładu koronowo-korzeniowego i umieszcza go wewnątrz zęba. Następnie wkład jest dokładnie cementowany i wykonuje się odbudowę korony zęba z porcelany albo kompozytu.

Leczenie z wykorzystaniem wkładu z włóknem szklanym może być wykonane nawet w ciągu jednej wizyty.

Zalety elastycznej odbudowy zęba

Do głównych korzyści odbudowy zęba z użyciem włókna szklanego zaliczają się:
– Wzmocnienie konstrukcji zęba,
– Wieloletnia trwałość odbudowy,
– Estetyczny, naturalny efekt,
– Skrócenie czasu leczenia stomatologicznego.

Przeciwwskazania do odbudowy zęba na włóknie szklanym

Nie zawsze odbudowa zęba na włóknie szklanym jest rekomendowanym rozwiązaniem. Istnieje kilka przeciwwskazań do wykorzystania tego materiału, dlatego wtedy u pacjenta stosuje się inne metody odbudowy.

Odbudowa zęba z włóknem szklanym – przeciwwskazania:
– Zbyt duże zniszczenie korony lub korzenia zęba,
– Ciężkie wady zgryzu,
– Ruchomość, niestabilność zębów,
– Bruksizm – zgrzytanie zębami,
– Ryzyko niewystarczającej higieny jamy ustnej u pacjenta.

Zatem elastyczna odbudowa złamanego zęba lub zęba poważnie zniszczonego przez próchnicę to nowoczesna opcja dla wielu pacjentów. Jest to metoda bardzo skuteczna, trwała i estetyczna.