Co na stan zapalny zęba? Objawy, przyczyny i metody leczenia

Stan zapalny zęba może mieć różne przyczyny. Nieleczony prowadzi nawet do konieczności wyrwania zęba. Jak go rozpoznać i leczyć?

Czym jest zapalenie zęba?

Stanem zapalnym zęba albo zapaleniem zęba nazywa się dolegliwość, w której dochodzi do zapalenia miazgi zębowej.

Miazga zęba jest tkanką znajdującą się wewnątrz niego, w jego komorze i korzeniach. Odpowiada ona za dotlenienie i odżywienie tkanek zębowych, ponieważ przebiegają w niej naczynia krwionośne oraz nerwy. Z tego względu jest ona również bardzo wrażliwa.

Stan zapalny zęba – przyczyny

Zapalenie zęba może mieć zróżnicowane przyczyny, co wpływa również na sposób jego leczenia.

Najczęściej stan zapalny zęba wywołany jest przez nieleczoną próchnicę, która dociera do miazgi zębowej przez uszkodzone szkliwo. Może być to efekt niedostatecznej dbałości o higienę jamy ustnej.

Również do stanu zapalnego zęba może dojść na skutek jego uszkodzenia, na przykład złamania, wybicia podczas wypadku.

Wyższe ryzyko stanów zapalnych dotyczy też zębów leczonych wielokrotnie lub nieprawidłowo, co przyczynia się do rozwoju zapalenia nadwyrężonej miazgi zębowej.

Objawy stanu zapalnego zęba

W początkowej fazie rozwoju stan zapalny miazgi zębowej może nie dawać żadnych objawów, co powoduje, że jego zdiagnozowanie jest utrudnione.

Czasami pojawiają się objawy łagodne, a przez to często lekceważone przez pacjentów, którzy trafiają do gabinetu stomatologicznego dopiero w przypadku zaawansowanego zapalenia.

Gdy zapalenie zęba jest poważne, najczęściej dolegliwości pojawiają się regularnie albo stale, co oznacza konieczność jak najszybszego udania się do stomatologa.

Główne objawy zapalenia zęba to:
– Nadwrażliwość zęba na zimno i ciepło,
– Ból zęba – łagodny, potem nasilony, pulsujący, promieniujący w kierunku skroni, oczu,
– Bóle kostne szczęki i żuchwy,
– Obrzęk dziąsła w okolicy chorego zęba,
– Krwawienie,
– Wypływ ropy,
– Bóle gardła,
– Stany podgorączkowe, gorączka.

Jak leczyć stan zapalny zęba?

Stany zapalne zębów można leczyć wieloma metodami. Gdy pojawia się zapalenie zęba co robić, by szybko złagodzić nieprzyjemne dolegliwości?

Metody gabinetowe
Stanom zapalnym zębów najlepiej zapobiegać. Należy pamiętać nie tylko o dokładnym szczotkowaniu zębów w domu, ale także o regularnym odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego. Dentysta może wtedy w porę wykryć dolegliwości i zacząć leczenie.

Gdy zauważane są już objawy zapalenia miazgi zębowej, warto jak najszybciej zapisać się na wizytę.

W tym przypadku najczęściej prowadzone jest leczenie kanałowe – endodontyczne, które polega na usunięciu miazgi zębowej i zastąpieniu jej płynną gutaperką. Dzięki temu można uniknąć wyrwania zęba.

Metody domowe
Gdy wizyta w gabinecie stomatologicznym ma odbyć się dopiero za parę dni, warto zastosować domowe metody leczenia zapalenia zęba. Co na stan zapalny zęba sprawdzi się najlepiej?

Najlepiej sięgnąć wtedy po środki przeciwbólowe bez recepty, które złagodzą dolegliwości. Można także zastosować ziołowe płukanki, na przykład z szałwii lekarskiej, rumianku, tymianku, okłady z lodu.