Wszczepienie implantu stomatologicznego – jak długo trwa gojenie?

Leczenie implantologiczne jest rozłożone w czasie. Jak długo trwa gojenie się dziąseł po wyrwaniu zęba pod implant? Jak szybko przebiega połączenie się implantu z kością, czyli osteointegracja? Sprawdź, ile czasu potrzeba, by cieszyć się pięknym uśmiechem!

Usunięcie zęba pod implant stomatologiczny – 0-6 miesięcy

Gdy implant stomatologiczny ma być zastosowany w miejsce obecnego zęba, konieczne jest jego usunięcie. Jak długo trwa proces gojenia dziąsła pod implant?

Pełen proces gojenia zajmuje najczęściej kilka miesięcy. Przyjmuje się, że implant można wszczepić po około 3-6 miesiącach od wyrwania zęba. W tym czasie dochodzi do zagojenia się zębodołu po wyrwanym zębie, czyli do stworzenia nowej tkanki kostnej oraz do regeneracji dziąsła.

Istnieje również możliwość przeprowadzenia implantacji natychmiastowej, czyli umieszczenia implantu w zębodole bezpośrednio po usunięciu zęba.

Osteointegracja – 3-6 miesięcy

Proces osteointegracji polega na połączeniu się implantu z tkanką kostną. Dzięki temu może być on odpowiednio ustabilizowany i skutecznie spełnia swoją funkcję.

Proces umieszczenia implantu w kości polega na wykonaniu w niej otworu specjalnymi wiertłami, a następnie na nakryciu go dziąsłem. Dziąsło zszywane jest wtedy za pomocą szwów, które zazwyczaj usuwane są po 7-10 dniach. Zagojenie tkanek dziąsła trwa zwykle 10-14 dni.

Zrastanie się implantu z kością trwa najczęściej od 3 do 6 miesięcy. W przypadku żuchwy proces ten następuje na ogół szybciej, ponieważ trwa około 3-4 miesiące, natomiast przy szczęce jest on wydłużony i wynosi około 5-6 miesięcy. Różnice te wynikają z innych struktur tkanek kostnych w żuchwie i szczęce.

Szczególnie ważne są pierwsze tygodnie po implantacji, dlatego należy przestrzegać wtedy dokładnie zaleceń dentysty, aby nie dopuścić do powstania stanu zapalnego albo uszkodzenia mechanicznego implantu.

Aby ocenić, czy doszło do prawidłowej osteointegracji, przeprowadza się badanie RTG.

Odsłonięcie implantu i wkręcenie śrub gojących – 2-3 tygodnie

Po zrośnięciu się implantu z otaczającą go tkanką kostną można przystąpić do dalszego etapu zabiegu, czyli do odsłonięcia implantu.

Odsłonięcie implantu polega na chirurgicznym przecięciu dziąsła oraz na złożeniu śruby gojącej. Śruba tego typu jest używana do ukształtowania dziąsła tak, aby na implancie można było osadzić koronę, mostek czy protezę.

Po wkręceniu śrub gojących czas gojenia się dziąsła to około 2-3 tygodnie. Następnie na implancie można zamocować wybrane uzupełnienie protetyczne.

Jak zadbać o prawidłowe gojenie tkanek po implantacji?

Aby gojenie się dziąsła oraz tkanek kostnych w procesie implantacji przebiegało prawidłowo, należy pamiętać o poniższych zasadach:
– W pierwszych dniach po wszczepieniu implantu unikaj picia i jedzenia gorących płynów i napojów, nie pal papierosów i nie pij alkoholu.
– W kilku pierwszych tygodniach po implantacji unikaj czyszczenia okolicy implantu, natomiast potem czyść ją delikatnie z użyciem miękkich szczoteczek.
– Nie dotykaj językiem i palcami miejsca wszczepienia implantu.
– Stosuj płukanki wspomagające gojenie się tkanek zalecone przez stomatologa.
– Przez około 2 tygodnie po zabiegu unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego, uprawiania sportów oraz dźwigania ciężarów.