Najlepsza szczoteczka do zębów – jaką wybrać?

Regularne mycie zębów to podstawa higieny i zdrowia jamy ustnej. Po jaką szczoteczkę warto sięgnąć, aby uzyskać najlepsze rezultaty?

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

To pytanie bardzo często pojawia się w internecie oraz zadawane jest przez pacjentów gabinetów stomatologicznych.

Czym powinna cechować się najlepsza szczoteczka do zębów? To przede wszystkim taka, która będzie skutecznie usuwała resztki pokarmu i płytkę nazębną, będzie wygodna w codziennym użytkowaniu, a także nie będzie powodowała podrażnień dziąseł.

Obecnie w sprzedaży można znaleźć różne rodzaje szczoteczek, dlatego warto bliżej przyjrzeć się ich sposobom działania, zaletom i wadom. Którą szczoteczkę wybrać?

Rodzaje szczoteczek do zębów

Jaka szczoteczka do zębów – rodzaje szczoteczek wraz z ich opisami zaprezentowane poniżej pomogą Ci w wyborze. Co warto kupić?

Szczoteczka zwykła

Zwykła, ręczna, inaczej manualna szczoteczka zbudowana jest z rączki z plastiku lub drewna oraz z włosia, które może być również specjalnie profilowane dla lepszej efektywności czyszczenia.

Czyszczenie zębów szczoteczką zwykłą wymaga manualnego przesuwania jej po ich powierzchni od dziąseł w dół, aby nie powodować podrażnień.

Zalety:
– Jest skuteczna – prawidłowe stosowanie szczoteczki zwykłej pozwala na dokładne czyszczenie zębów.
– Ma niską cenę – najtańsze modele kosztują kilka złotych.
– Nie wymaga ładowania – można korzystać z niej praktycznie wszędzie.

Wady:
– Może być mniej efektywna – pobieżne, nieodpowiednie czyszczenie zębów manualną szczoteczką może być nieskuteczne.

Szczoteczka elektryczna

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup szczoteczek elektrycznych, które nie są już tak drogie jak kiedyś.

Szczoteczki elektryczne są wyposażone w okrągłe główki. Wykonują ruchy rotacyjne i oscylacyjne, czyli obracają się w różnych płaszczyznach, a także drgają, dzięki czemu mogą efektywnie i wygodnie czyścić zęby. Dostępne są też modele wykonujące ruchy wymiatające.

Zalety:
– Jest bardzo skuteczna – badania wskazują, że szczoteczki elektryczne efektywniej usuwają płytkę nazębną w porównaniu do ręcznych.
– Jest wygodna – nie wymaga tak dużego wysiłku podczas szczotkowania jak szczoteczka manualna.

Wady:
– Jest droższa od manualnej – zakup szczoteczki elektrycznej jest związany z wyższą ceną.
– Wymaga ładowania – szczoteczkę trzeba regularnie ładować.

Szczoteczka soniczna

Na rynku dostępne są też szczoteczki soniczne, które są rodzajem szczoteczek elektrycznych emitujących wibracje. Z tego względu wykonują one jeszcze więcej ruchów na minutę od zwykłych szczoteczek elektrycznych.

Podczas mycia zębów szczoteczką soniczną konieczne jest wykonywanie ruchów takich jak przy myciu szczoteczką manualną, czyli wymiatających w kierunku od dziąsła.

Zalety:
– Jest bardzo skuteczna – może zapewniać lepsze efekty od zwykłej szczoteczki elektrycznej ze względu na bardzo szybkie ruchy wibracyjne.
– Chroni dziąsła – stosowanie szczoteczek sonicznych redukuje ryzyko ich podrażnień i krwawienia, dlatego polecane są dla osób z nadwrażliwością zębów i dziąseł.

Wady:
– Ma wysoką cenę – szczoteczka soniczna kosztuje więcej niż standardowe szczoteczki elektryczne.
– Trzeba ją ładować – na jednym ładowaniu może jednak służyć dłużej od innych szczoteczek elektrycznych.

Wybór szczoteczki – na co jeszcze zwrócić uwagę?

– Wybieraj szczoteczki o odpowiedniej twardości włosia – zaleca się korzystanie ze szczoteczek miękkich albo średnio-twardych, ponieważ twarde mogą powodować podrażnienia dziąseł.
– W razie potrzeby korzystaj ze szczoteczek specjalistycznych – to szczoteczki międzyzębowe, pęczkowe, na przykład stosowane przez osoby noszące aparaty ortodontyczne, z wszczepionymi implantami.
– Regularnie wymieniaj szczoteczkę lub jej główkę – najlepiej raz na 3 miesiące.