Strach przed dentystą. Jak nie bać się wizyty w gabinecie stomatologicznym?

Odwlekasz leczenie zębów z powodu odczuwanego strachu? Lęk przed dentystą dotyka wielu osób, a wtedy, gdy jest poważny, może przerodzić się w dentofobię. Zobacz, jak nie bać się dentysty!

Dentofobia – strach przed dentystą

Dentofobia albo odontofobia jest rodzajem fobii, która dotyczy leczenia stomatologicznego. To powszechny problem, który dotyka wielu pacjentów, a u około 15% z nich może przybierać postać paraliżującego strachu.

Wśród głównych objawów dentofobii znajdują się:
– Przerażenie,
– Przyspieszone bicie serca,
– Nadmierna potliwość,
– Drżenie rąk,
– Nudności, wymioty, biegunki,
– Bóle i zawroty głowy,
– Problemy z zasypianiem,
– Omdlenia.

Najczęściej powodem strachu przed dentystą jest obawa przed bólem podczas zabiegu. Również wywołują go złe podejście lekarza i nieprzyjemne doświadczenia w przeszłości. Objawy mogą nasilać długa kolejka do gabinetu, specyficzny zapach, odgłos wiercenia.

Czym może skutkować dentofobia?

Zwlekanie z wizytą w gabinecie stomatologicznym może być przyczyną bólu i poważnych ubytków wymagających leczenia kanałowego, a nawet ekstrakcji – wyrwania zęba.

Warto również pamiętać o tym, że zaniedbywanie stanu zębów może być powodem wielu innych dolegliwości, na przykład częstszych zapaleń zatok, bólów głowy, a nawet zwiększa ryzyko chorób serca, nerek i cukrzycy.

Jak pokonać swój strach przed wizytą u dentysty?

Gdy odczuwany jest strach przed dentystą co zrobić, aby udać się na wizytę bez nerwów i stresu? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwalają na zmniejszenie odczuwanego lęku. Zobacz, jak nie bac sie dentysty!

1. Wybierz dobry gabinet dentystyczny
Skutecznym sposobem, aby zredukować strach przed dentystą, jest wybranie odpowiedniego gabinetu.

Zaufany dentysta, który ma wielu zadowolonych pacjentów, to najlepsza metoda, by nie bać się wizyty. Warto więc sprawdzić oferty wielu gabinetów i wybrać taki, w którym leczenie będzie odbywało się w komfortowych warunkach i z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i materiałów.

2. Skorzystaj z nowoczesnego znieczulenia
W gabinetach stomatologicznych można dziś korzystać ze skutecznych i bezbolesnych znieczuleń.

Gdy obawiasz się bólu podczas podawania środka znieczulającego, poszukaj dentysty oferującego znieczulenie komputerowe. Wybrane gabinety prowadzą również znieczulenia z użyciem gazu rozweselającego (podtlenku azotu), który natychmiast wprawia w stan odprężenia. U pacjentów z silnymi objawami dentofobii istnieje możliwość wykonania zabiegu w narkozie – znieczuleniu ogólnym.

3. Zrelaksuj się przed wizytą
Zastanawiasz się nad tym, jak się znieczulić przed dentystą? Pamiętaj o tym, by przed wizytą nie zażywać na własną rękę środków uspokajających, nie pić alkoholu i nie stosować substancji psychoaktywnych, ponieważ wtedy przeprowadzenie leczenia nie będzie możliwe.

Zamiast tego skorzystaj z technik relaksacyjnych, posłuchaj uspokajającej muzyki, wybierz się do gabinetu z bliską osobą, która nie odczuwa strachu przed wizytą.

4. Odwiedzaj dentystę systematycznie
Regularne chodzenie do dentysty to również sposób, by oswoić swój strach. Najlepiej odwiedzać go raz na pół roku, a także zawsze wtedy, gdy pojawiają się niepokojące objawy.