Czym jest próchnica? Przyczyny, rodzaje i leczenie zmian próchniczych zębów

Szacuje się, że ma ją ponad 90% nastolatków i niemalże wszyscy dorośli – próchnica jest najczęściej diagnozowaną dolegliwością zębów. Czym dokładnie jest i jak dochodzi do jej powstania? Jak skutecznie ją leczyć?

Próchnica – co to jest?

Pod pojęciem próchnicy zębów znajduje się schorzenie bakteryjne tkanek twardych zębów, które prowadzi do ich demineralizacji i powstania ubytków.

Próchnica jest chorobą zakaźną, do której rozwoju prowadzi nadmierne namnażanie się bakterii Lactobacillus acidophilus, Streptococcus mutans. Bakterie te pod wpływem cukrów oraz zakwaszenia środowiska jamy ustnej oraz zalegające resztki pokarmowe, które ulegają procesom gnilnym, powodują powstawanie płytki nazębnej, która jest następstwem próchnicy.

Wyróżnia się różne rodzaje próchnicy:
– Próchnica ostra – dotyczy głównie dzieci, u których nie doszło jeszcze do całkowitej mineralizacji szkliwa zębowego, ma charakterystyczny jasny kolor i jest miękka,
– Próchnica przewlekła – dotyka głównie osób dorosłych, jest twarda i ma ciemną barwę,
– Próchnica wtórna – powstająca przy wykonanym już wypełnieniu, które uległo rozszczelnieniu,
– Próchnica ukryta – do jej rozwoju dochodzi pod powierzchnią szkliwa, można wykryć ją przez RTG zęba,
– Próchnica butelkowa – powstaje u małych dzieci często karmionych mlekiem z butelką,
– Próchnica kwitnąca – tworzy się głównie na skutek obniżenia produkcji śliny, przy nadmiernym spożyciu słodyczy, postępuje bardzo szybko i dotyka kilku zębów jednocześnie,
– Próchnica korzenia – dotyka korzenia zębowego, rozwija się przy jego szyjce zębowej.

Co prowadzi do zmian próchniczych?

Do powstania próchnicy potrzebne jest współistnienie czterech głównych czynników – cukrów, bakterii, czasu oraz podatności zębów na zmiany próchnicze.

O tym, jak szybko rozwija się próchnica, decyduje szereg kwestii, między innymi:
– Stosowana dieta – ta zawierająca dużą ilość cukrów zwiększa ryzyko próchnicy,
– Częstotliwość mycia zębów – nieregularne szczotkowanie zębów sprzyja powstawaniu zmian,
– Genetyczna podatność na zmiany próchnicze – kobiety w ciąży, które dbają o ilość wapnia i fluoru w diecie, rodzą dzieci o niższej podatności na próchnicę,
– Schorzenia – próchnicy sprzyja między innymi niewystarczające wydzielanie śliny.

Jak leczy się próchnicę?

Leczenie próchnicy prowadzone jest u stomatologa. Polega na usunięciu zmian próchniczych, odpowiednim oczyszczeniu tkanek zęba oraz ich wypełnieniu plombą.

Profesjonalne leczenie próchnicy bez bólu – dentysta Gliwice centrum – zapewniamy najlepsze efekty!

Obecnie w leczeniu próchnicy stosowane są nowoczesne materiały kompozytowe, które pozwalają na szczelne i estetyczne wypełnienie zęba.

Gdy zmiana próchnicza jest rozległa i dotyka miazgi zębowej, wówczas leczenie zaawansowanej próchnicy wymaga przeprowadzenia leczenia kanałowego. Polega ono na usunięciu miazgi i na wypełnieniu wnętrza zęba wraz z jego kanałami.

Zaniechanie leczenia próchnicy może prowadzić do powstania poważnych infekcji, a dokładnie do stanu gnilnego zęba, czyli zgorzeli, a przez to również do konieczności usunięcia zęba.
Nieleczona próchnica może powodować powstanie bardzo poważnych stanów zapalnych, namnażanie się ogromnej ilości bakterii, które sieją na cały organizm, mogąc uszkadzać bardzo poważnie niektóre organy jak: serce, nerki, stawy, oczy i inne.