Kamień nazębny, przyczyny powstawania i jego usuwanie. Domowe metody zapobiegania i gabinetowe metody usuwania kamienia

Kamień nazębny jest problemem wielu osób. Nie tylko nieestetycznie wygląda, ale także zwiększa ryzyko rozwoju chorób zębów i dziąseł. Zobacz, jak dochodzi do tworzenia się kamienia nazębnego i jak go usuwać!

Jak powstaje kamień nazębny?

Każdego dnia na zębach osadzają się zanieczyszczenia powstające z soli mineralnych w ślinie, pokarmu i bakterii, które znajdują się w jamie ustnej. Tworzą one płytkę nazębną. Gdy zęby nie będą regularnie i dokładnie czyszczone, przekształca się ona w kamień nazębny.

Kamień nazębny jest zatem zmineralizowaną płytką nazębną, która przypomina żółtawy lub brązowawy nalot na zębach. Najczęściej tworzy się on przy dziąsłach oraz w trudno dostępnych miejscach, na przykład między zębami.

Widoczny na zębach kamień nie tylko zaburza estetykę uśmiechu, lecz również tworzy warunki do rozwoju próchnicy, sprzyja pojawianiu się paradontozy, która dotyka dziąseł, powoduje stany zapalne oraz nieświeży oddech.

Jak zminimalizować powstawanie kamienia nazębnego

1. Pasta do zębów
W sprzedaży można znaleźć pasty, które zawierają większą ilość substancji ściernych. Przez stosowanie odpowiedniego produktu jak pasta do zębów, usuwanie płytki nazębnej jest efektywniejsze, co zmniejsza ilość powstającego kamienia nazębnego. Nie należy jednak używać ich regularnie, by nie zetrzeć nadmiernie szkliwa zębowego.

2. Gotowe płukanki
W sklepach można znaleźć płyny do płukania ust, które zawierają składniki zmniejszające ryzyko powstawania kamienia i sprzyjające jego usuwaniu. Należy korzystać z nich regularnie.

3. Należyta higiena jamy ustnej
Należy pamiętać, że zęby myjemy po każdym posiłku, nie zapominając o przynajmniej przepłukaniu zębów po spożyciu napojów, które zawierają kwasy i cukry.

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym

Jeśli pomimo stosowanej wyżej opisanej profilaktyki domowej, kamień będzie gromadził się na zębach, konieczna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Profesjonalne usuwanie kamienia – dentysta Gliwice centrum – skorzystaj z naszej oferty, by zadbać o zęby kompleksowo!

Jakie urządzenie do usuwania kamienia nazębnego używane są w gabinetach? To tak zwany skaler, a zabieg określany jest jako skaling. Najczęściej stosowane są obecnie skalery ultradźwiękowe. Dodatkowo zabieg wykonuje się z użyciem narzędzi ręcznych, na przykład pasków do usuwania kamienia między zębami.

Skaling dodatkowo uzupełniany jest piaskowaniem, które pozwala na dokładne usunięcie osadów i przebarwień, powodując, że zęby są bielsze i gładsze.

Zabieg higienizacji zębów w gabinecie powinno się wykonywać 1-2 razy w roku.