Ból zęba po leczeniu kanałowym – co oznacza i jak go uśmierzyć?

Leczenie kanałowe mocno ingeruje w tkankę zęba, dlatego wiele osób obawia się bólu w trakcie i po jego zakończeniu. Dzięki nowoczesnym znieczuleniom dolegliwości podczas zabiegu można wyeliminować praktycznie całkowicie. Co jednak zrobić wtedy, gdy ból zęba pojawia się po leczeniu? W jaki sposób można go zniwelować?

Czy ząb po leczeniu kanałowym boli?

Dolegliwości bólowe po leczeniu kanałowym pojawiają się u wielu pacjentów, chociaż zdarza się, że nie występują one w ogóle lub zamiast bólu pacjenci odczuwają dyskomfort.

Najczęściej ząb po leczeniu kanałowym boli przy nacisku, na przykład podczas jedzenia lub higieny jamy ustnej. Problemy mogą pojawiać się również w trakcie mówienia.

Jak długo może boleć ząb po leczeniu kanałowym?

O tym, jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym, decydują czynniki indywidualne, ale na pojawiające się dolegliwości bólowe może mieć również wpływ efekt leczenia.

Zazwyczaj ból po leczeniu kanałowym zanika w ciągu kilku dni po jego zakończeniu, ale może on utrzymywać się nawet do 2-3 tygodni.

Ból zęba po leczeniu kanałowym – co może oznaczać?

Ból występujący po leczeniu kanałowym jest normalnym zjawiskiem, ponieważ związany jest on z podrażnieniem tkanek oraz ich regeneracją.

Dolegliwości bólowe zęba po leczeniu kanałowym najczęściej ustępują samoczynnie, ale zdarza się, że mogą one utrzymywać się przez długi czas, a nawet nasilać.

Silny, przeszywający, pulsujący ból, także narastający nocą, może oznaczać powikłania pozabiegowe.

Najczęściej przyczyną przedłużającego się bólu jest nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe, na przykład:
– Niedokładne oczyszczenie kanałów,
– Nieprawidłowe wypełnienie kanałów,
– Pominięcie jednego z kanałów zębowych,
– Pozostawienie w kanale narzędzia endodontycznego,
– Pęknięcie korzenia zębowego.

W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do stomatologa, aby określić przyczynę dolegliwości. Najczęściej konieczne jest reendo, czyli ponowne leczenie kanałowe połączone z dokładną diagnostyką RTG, natomiast w skrajnych przypadkach niezbędne może być usunięcie zęba.

Może też zdarzyć się, że ból ma inne przyczyny, na przykład wynika z nadwyrężenia stawu skroniowo-żuchwowego.

Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym?

W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych po zakończonym leczeniu endodontycznym można zastosować sposoby, które pozwalają zredukować je szybko i skutecznie. Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym?

1. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
Najczęściej w przypadku bólu po leczeniu kanałowym używane są leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – NLPZ. Są to leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które szybko łagodzą dolegliwości. Najczęściej stosowane są ibuprofen, ketoprofen, deksketoprofen.

2. Chłodne kompresy
Nieprzyjemne dolegliwości zmniejszą chłodne kompresy przykładane do skóry twarzy w okolicy zęba. Można zastosować okłady z lodu, schłodzone w zamrażarce albo lodówce kompresy żelowe.

3. Płukanki ziołowe
W złagodzeniu dolegliwości i szybszej regeneracji podrażnionych po leczeniu dziąseł pomogą też płukanki ziołowe zawierające w składzie szałwię, tymianek, goździki. Można przygotować je z naparów lub kupić jako gotowe płyny do płukania ust.