Leczenie zębów w ciąży – czy jest możliwe?

ponieważ jest niebezpieczne dla dziecka. Ciężarne słyszą również, że ciąża powoduje wypadanie zębów. Jak jest w rzeczywistości?

Jak ciąża wpływa na stan zębów?

W powszechnej opinii ciąża negatywnie wpływa na stan zębów. To właśnie wtedy wiele kobiet zaczyna odczuwać problemy jak dolegliwości bólowe zębów, nadwrażliwość, zapalenia dziąseł.

Czy rzeczywiście ciąża powoduje pogorszenie stanu jamy ustnej? Czy dziecko może pobierać wapń z zębów i powodować ich próchnicę? Nie ma żadnych dowodów, które by na to wskazywały. Skąd zatem biorą się częste problemy stomatologiczne u ciężarnych? Jest to głównie efekt długoletnich zaniedbań, a także unikania wizyt u dentysty, co sprzyja pogorszeniu stanu zębów.

Warto jednak zaznaczyć, że gorsza kondycja może też wynikać ze zmian organizmu kobiety w trakcie ciąży. Wymioty osłabiają szkliwo zębowe ze względu na zawartość kwasu żołądkowego i zwiększają ryzyko próchnicy. Również zmiany hormonalne sprzyjają osłabieniu kondycji dziąseł – ich nadmiernemu przekrwieniu, krwawieniu, obrzękom.

Czy można leczyć zęby u kobiety w ciąży?

Wiele kobiet rezygnuje z odwiedzania dentysty w ciąży. Powodem zwykle jest strach o dziecko. Warto jednak wskazać, że brak wizyt może spowodować poważne problemy – silny ból, infekcje bakteryjne, które mogą przyczyniać się do nadmiernego stresu, a nawet przedwczesnego porodu i obniżonej masy urodzeniowej dziecka.

Czy zatem leczenie zębów w ciąży jest możliwe? Jak najbardziej i nie należy z niego rezygnować, gdy pojawiają się dolegliwości.

Kiedy udać się do dentysty w trakcie ciąży?

Najlepiej odwiedzić gabinet stomatologiczny jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Stomatolog może wtedy dokładnie zapoznać się ze stanem jamy ustnej i rozpocząć ewentualne leczenie, by następnie uniknąć konieczności jego prowadzenia w ciąży.

Kontrola stomatologiczna w ciąży, gdy nie pojawiają się żadne niepokojące objawy, zalecana jest w 2. trymestrze, czyli w okresie od 4. do 6. miesiąca ciąży.

Gdy pojawia się bol zeba w ciazy co robic? W takiej sytuacji najlepiej nie zwlekać i udać się do gabinetu. Trzeba wtedy poinformować stomatologa, że jest się w ciąży, co pozwoli na dobranie odpowiednich metod leczenia, które nie będą powodowały zagrożenia dla rozwijającego się dziecka.

Jakie zabiegi stomatologiczne są bezpieczne dla ciężarnych?

U kobiet ciężarnych przeprowadzać można różne zabiegi stomatologiczne zależnie od potrzeb. Zaliczane są do nich między innymi:
– Leczenie zachowawcze,
Leczenie kanałowe,
– Ekstrakcja – usuwanie zębów,
– Skaling, piaskowanie – higienizacja zębów.

W przypadku zabiegów jak leczenie zachowawcze, kanałowe czy usuwanie zęba w ciąży stosuje się środki znieczulające, które nie są szkodliwe dla dziecka.

Istnieje też możliwość wykonania zdjęcia RTG w razie potrzeby. Brzuch zabezpiecza się wtedy za pomocą specjalnego fartucha.

Nie należy natomiast prowadzić w ciąży zabiegów wybielania zębów – najlepiej wykonać je już po porodzie.