Pielęgnacja jamy ustnej u niemowląt. Co musi wiedzieć każdy rodzic?

Prawidłowa higiena jamy ustnej ma duże znaczenie w każdym wieku – również u niemowląt. Dlaczego należy o nią dbać? Od kiedy i jak myć dziąsła i ząbki u małego dziecka? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Dlaczego pielęgnacja jamy ustnej u niemowląt jest ważna?

Do pojawienia się zawiązków zębów u dziecka dochodzi w okresie pomiędzy 2. a 4. miesiącem ciąży. W następnej kolejności zachodzi proces ich mineralizacji, co w konsekwencji prowadzi do powstania zębów mlecznych, które wyrastają od około 6. miesiąca życia dziecka.

Chociaż w początkowej fazie życia u noworodków zęby nie są jeszcze widoczne, to jednak także wtedy ważne jest dbanie o ich higienę. Zaniechania w tym obszarze mogą prowadzić do nadmiernego namnażania się drobnoustrojów w jamie ustnej, a w konsekwencji do powstawania zmian próchnicowych – również na zębach, które znajdują się jeszcze w dziąsłach. Dziecko jest też w wyższym stopniu narażone na zmiany grzybicze w jamie ustnej jak pleśniawki.

Właśnie dlatego poprawna i regularna pielęgnacja jamy ustnej u niemowląt ma kluczowe znaczenie już w młodym wieku dla uzyskania oraz utrzymania zdrowych zębów na lata.

Kiedy rozpocząć mycie jamy ustnej u niemowląt?

Od kiedy myć zęby niemowlakowi? Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest rozpoczęcie czyszczenia jamy ustnej u dziecka dopiero w momencie wyrżnięcia pierwszych ząbków. Higiena jamy ustnej u dziecka jest również ważna, zanim dojdzie do ich wyrośnięcia.

Zaleca się mycie jamy ustnej u dziecka już w pierwszym miesiącu życia. Celem jest wtedy oczyszczenie dziąseł i błony śluzowej z zalegającego pokarmu, ale również przyzwyczajenie dziecka do tych działań w późniejszym wieku. Nie powinno się zatem zwlekać aż do momentu, w którym u dziecka pojawią się ząbki.

Czym czyścić jamę ustną u dziecka?

Utrzymanie higieny jamy ustnej jest możliwe za pomocą różnych akcesoriów. Jakie z nich warto mieć w domu?

Do oczyszczania dziąseł, czyli wtedy, gdy dziecko nie ma jeszcze wyrżniętych ząbków, sprawdzają się kawałek gazy, chusteczki bawełnianej albo specjalna szczoteczka z gumy, mikrofibry lub silikonu.

Z kolei u starszego dziecka można już zastosować szczoteczkę do zębów. Powinna być to szczoteczka dla niemowląt, która ma małą główkę i miękkie włosie.

Po pojawieniu się zębów u dziecka zaleca się też używanie pasty, która powinna zawierać małą ilość fluoru – do 1000 ppm.

Jak myć dziąsła i zęby u niemowlęcia?

Prawidłowa technika mycia jamy ustnej i ząbków u dziecka ma duże znaczenie.

– Jak oczyszczać dziąsła i śluzówkę u niemowlaka? Należy nałożyć na palec gazę, chustkę lub szczoteczkę, zanurzyć w letniej, przegotowanej wodzie i przecierać dziąsła i wnętrze jamy ustnej dziecka.
– Jak myć zęby niemowlakowi? Na szczoteczkę należy nałożyć małą ilość pasty i czyścić zęby ruchami kolistymi i wymiatającymi, po obu stronach, od dziąseł w górę.

Mycie jamy ustnej u dziecka powinno być prowadzone 2 razy dziennie.

Jak zadbać o to, by dziecko miało zdrowe zęby?

Aby dziecko miało zdrowe zęby już od najmłodszych lat, warto pamiętać o kilku zasadach:
– Należy unikać nadmiaru cukru w diecie dziecka.
– Dziecko nie powinno pić mleka lub słodkich napojów po myciu zębów, przed pójściem spać.
– Korzystanie z butelki ze smoczkiem powinno trwać maksymalnie do 1. roku życia dziecka.
– Pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem powinna odbyć się do 2. roku życia, a pierwszym terminem powinien być moment po wyrznięciu się pierwszego ząbka.