Ropień zęba – co to jest i jak go leczyć?

Ropień zęba jest zmianą powstającą na skutek zapalenia tkanek, które znajdują się przy korzeniu zęba. Jak wygląda ropień zęba i jak dochodzi do jego powstania? W jaki sposób można go rozpoznać i jak go leczyć?

Zawód dentysty jest stabilny i dobrze płatny. Ludzie zawsze będą musieli leczyć zęby, co oznacza, że usługi dentystyczne zawsze będą poszukiwane. Pracę dla dentystów można znaleźć na stronie agregatora ofert pracy Jooble.

Czym jest ropień zęba?

Ropniem zęba nazywa się rodzaj zmiany w formie komory wypełnionej ropą, czyli cieczą tworzącą się na skutek procesu zapalnego.

Ropnie mogą powstawać w różnych miejscach w ciele człowieka, w tym również w jamie ustnej. Gdy ropień zlokalizowany jest przy korzeniu zębowym, w tkankach okołowierzchołkowych zęba, określany jest mianem ropnia zęba.

Jak dochodzi do powstania ropnia zęba?

Przyczyną powstania ropnia zęba jest zakażenie bakteryjne. Bakterie stale bytują w jamie ustnej człowieka i w normalnych warunkach nie powodują one zagrożenia. Zdarza się jednak, że zaczynają się one nadmiernie namnażać i przedostawać do tkanek otaczających ząb, co może prowadzić do powstania ropnia.

Bezpośrednią przyczyną ropnia jest zapalenie tkanek okołowierzchołkowych wokół zęba. Jego powodem mogą być między innymi:
– Nieleczona próchnica zęba,
– Zapalenia tkanek przyzębia, na przykład paradontoza,
– Uszkodzenia mechaniczne, na przykład na skutek uderzenia, upadku, co prowadzi do pęknięcia, złamania zęba,
– Powikłania po leczeniu stomatologicznym, na przykład nieszczelna plomba, nakłucie tkanek przy wierzchołku korzenia, nieudane leczenie kanałowe,
– Nieprawidłowe leczenie ortodontyczne powodujące zbyt szybkie przesuwanie się zębów.

Ropień zęba – rodzaje

Wyróżnia się 3 główne rodzaje ropni zęba:

1. Ropień okołowierzchołkowy – początkowa faza rozwoju ropnia. Pojawia się on w okolicy tkanek okołowierzchołkowych.
2. Ropień podokostnowy – powstaje wtedy, gdy wysięk ropny dochodzi do kości wyrostka zębodołowego i okostnej.
3. Ropień podśluzówkowy – ostatnia faza rozwoju ropnia, gdy wysięk przedostaje się pod wyrostek zębodołowy i dochodzi do błony śluzowej, czemu może towarzyszyć przedostawanie się wysięku do jamy ustnej.

Objawy ropnia zęba

Do głównych objawów ropnia zęba zaliczane są:
– Ból, szczególnie pulsujący, nasilający się w trakcie leżenia, nagryzania oraz przy zmianach temperatury, może on promieniować w kierunku szczęki, szyi albo ucha,
– Uczucie podobne do wysadzania, wypychania zęba z dziąsła,
– Zaczerwienienie, nadwrażliwość oraz obrzęk dziąseł,
– Stan podgorączkowy, gorączka,
– Powiększenie węzłów chłonnych znajdujących się pod szczęką oraz przy szyi,
– Nieprzyjemny posmak oraz zapach z ust w przypadku wysięku do jamy ustnej.

Warto wskazać, że często ropień zęba w początkowych fazach rozwija się bezobjawowo i można zdiagnozować go tylko przez zdjęcie RTG.

Nieleczony ropień zęba może powodować niebezpieczne powikłania, między innymi uszkodzenie zęba, kości, powstanie przetoki, zakażenie bakteryjne organizmu.

Jak leczyć ropień zęba?

W przypadku pojawienia się objawów ropnia zęba należy udać się do stomatologa. Jak odbywa się leczenie ropnia?

Przede wszystkim stomatolog usuwa go z jamy ustnej, czyli nacina ropień, co powoduje wypływ ropy albo pobiera ją strzykawką. Czy boli nacięcie ropnia zęba? Zabieg wykonuje się w znieczuleniu, dlatego nie wywołuje on dolegliwości bólowych.

Gdy doszło do zakażenia tkanek miazgi zębowej, konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego. Natomiast w przypadkach poważnego uszkodzenia zęba może być konieczne jego usunięcie.

Dentysta może również zalecić przeprowadzenie terapii antybiotykowej, aby usunąć bakterie, które wywołały zakażenie.

Domowe metody łagodzenia objawów ropnia zęba

W warunkach domowych jako lek na ropień zęba powodujący ból można zastosować tabletki przeciwbólowe, na przykład paracetamol, ketoprofen, ibuprofen.

Można również płukać jamę ustną naparami ziołowymi, na przykład z mięty, szałwii, a także wodą z solą.

Nie należy jednak zwlekać z wizytą u dentysty, ponieważ metody domowe nie wyleczą ropnia całkowicie.