Suchy zębodół – jak go rozpoznać i leczyć?

Suchy zębodół to bolesne powikłanie po ekstrakcji zęba. Dotyczy ono około 4 proc. pacjentów, u których przeprowadzono ten zabieg stomatologiczny. Jak dochodzi do jego powstania? Jakie powoduje on objawy? Jak się go leczy?

Suchy zębodół – co to jest?

Pojęcie jak suchy zębodół, również suchodół zęba odnosi się do zapalenia zębodołu po ekstrakcji, czyli po usunięciu zęba.

W przebiegu tej dolegliwości nie dochodzi do powstania skrzepu w zębodole lub następuje jego mechaniczne usunięcie, co utrudnia zrośnięcie się rany. Skrzep podczas gojenia się miejsca po ekstrakcji jest bardzo ważny, ponieważ zabezpiecza je aż do momentu zrośnięcia się tkanek. Jego brak będzie więc uniemożliwiał ich regenerację.

Do utworzenia się suchego zębodołu prowadzi na ogół usunięcie zębów znajdujących się z tyłu łuku zębowego, w tym „zębów mądrości”.

Objawy suchego zębodołu

Do pojawienia się objawów suchego zębodołu najczęściej dochodzi w okresie od 2 do 5 dnia po przeprowadzeniu ekstrakcji.

Najczęściej występujące objawy suchego zębodołu to:
– Silny, pulsujący i promieniujący ból oraz obrzęk,
– Wrażliwość na dotyk w miejscu ekstrakcji,
– Pokrycie zębodołu szarawym nalotem,
– Przykry zapach z jamy ustnej,
– Szczękościsk,
– Podwyższona temperatura, gorączka,
– Powiększone węzły chłonne.

Jak dochodzi do powstania suchego zębodołu?

Do pojawienia się tej dolegliwości dochodzi najczęściej na skutek zaburzeń krzepliwości, a dokładnie większej aktywności czynników przeciwzakrzepowych, które powodują rozpuszczenie skrzepu w miejscu po usuniętym zębie.

Drugą możliwą przyczyną pojawienia się tej dolegliwości jest usunięcie uformowanego już skrzepu, na przykład ze względu na zbyt mocne szczotkowanie jego okolicy podczas mycia zębów czy z powodu urazu mechanicznego.

Czynniki zwiększające ryzyko suchego zębodołu

Na powstawanie suchego zębodołu w wyższym stopniu narażone są osoby w wieku powyżej 40 lat, szczególnie kobiety.

Do czynników podwyższających wystąpienie suchego zębodołu zaliczane są:
– Picie gorących napojów i jedzenie twardych pokarmów krótko po ekstrakcji,
– Palenie papierosów,
– Nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
– Stany zapalne dziąseł i jamy ustnej,
– Nadciśnienie tętnicze,
– Zaburzenia krzepnięcia krwi,
– Cukrzyca,
– Zaburzenia hormonalne,
– Choroby autoimmunologiczne,
– Zakażenie wirusem HIV,
– Choroby nowotworowe,
– Urazy mechaniczne w miejscu ekstrakcji zęba.

Jak leczyć suchy zębodół?

Jeśli pojawią się objawy suchego zębodołu, w takim przypadku bardzo ważne jest jak najszybsze udanie się do stomatologa. Jak leczyć suchy zębodół?

Stomatolog dokładnie oczyszcza zębodół ze znajdujących się w nim resztek pokarmu oraz tkanek, płucze go środkiem dezynfekującym, a następnie umieszcza w nim środek o działaniu antyseptycznym i przeciwbólowym w formie tabletki, pasty.

Aby przyspieszyć procesy gojenia się tkanek, można wykorzystać zabiegi ozonoterapii, laseroterapii. W określonych przypadkach konieczne jest zszycie rany po ekstrakcji, by zapobiec dalszym powikłaniom.

Brak leczenia suchego zębodołu prowadzić może do pojawienia się ropnia, czyli komory wypełnionej ropą. Towarzyszy mu wtedy zapalenie tkanek, jeszcze większy ból, obrzęk. W skrajnych przypadkach może dojść do zapalenia kości.

Suchy zębodół – jak długo boli?

Jak długo boli suchy zębodół? Po rozpoczęciu leczenia objawy zanikają najczęściej w ciągu tygodnia, natomiast rana zrasta się zwykle w okresie do miesiąca.

Aby złagodzić dolegliwości po wizycie w gabinecie stomatologicznym, najlepiej stosować środki przeciwbólowe, a także płukanki ziołowe lub płyny do płukania zalecone przez stomatologa.