Podcięcie wędzidełka u dziecka – kiedy jest konieczne i na czym polega?

Frenuloplastyka, czyli podcięcie wędzidełka jest wskazane wtedy, gdy jego budowa jest nieprawidłowa, co może powodować zaburzenia funkcji jamy ustnej. Zobacz, czym dokładnie jest wędzidełko, kiedy należy podciąć je u dziecka i na czym przebiega ten zabieg.

Czym jest wędzidełko?

Wędzidełkiem określa się rodzaj cienkiej błony, która ma na celu połączenie ze sobą tkanek w jamie ustnej.

Wędzidełka odpowiadają za prawidłową ruchomość języka oraz warg. Umożliwiają one między innymi:
– Ssanie,
– Żucie pokarmów,
– Utrzymanie napięcia mięśniowego twarzy,
– Prawidłowe układanie warg podczas mowy,
– Poruszanie językiem.

Jeśli wędzidełko ma nieprawidłową budowę, na przykład jest zbyt krótkie albo przerośnięte, może ono powodować zaburzenia funkcji jamy ustnej. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu stomatologicznego polegającego na jego podcięciu.

Rodzaje wędzidełek

Wędzidełka w jamie ustnej dzieli się na kilka kategorii w zależności od ich położenia:

Wędzidełko podjęzykowe
Znajduje się pod językiem i łączy go ze znajdującą się poniżej błoną śluzową. Objawem zbyt krótkiego wędzidełka jest sercowaty kształt języka.

Krótkie wędzidełko języka a karmienie piersią – może ono powodować problemy ze ssaniem u noworodka, dlatego dziecko nie pobiera wystarczającej ilości pokarmu, jest płaczliwe, często przerywa ssanie piersi.

U starszych dzieci krótkie wędzidełko podjęzykowe powoduje problemy z mową, nadmiar śliny, wady zgryzu. Dziecko nie może wtedy daleko wyciągnąć języka, dotknąć nim podniebienia.

Wędzidełka wargowe
Są one zlokalizowane przy wargach – górnej i dolnej, pośrodku łuków zębowych.

Jeśli będą zbyt krótkie, mogą powodować obniżenie poziomu dziąseł i odsłonięcie szyjek zębowych, niedomykanie się warg, wady zgryzu i ustawienia zębów jak diastema, trudności w wymowie.

Wędzidełka policzkowe
Znajdują się od wnętrza policzków, po obu stronach łuków zębowych.

Ich nieprawidłowa budowa powoduje najczęściej zaleganie pokarmów oraz rozwój bakterii, co sprzyja stanom zapalnym śluzówki, aftom.

Kiedy należy podciąć wędzidełko u dziecka?

Zabieg jak frenuloplastyka, czyli podcięcie wędzidełka u dziecka powinno się przeprowadzić wtedy, gdy wędzidełko jest zbyt krótkie, dlatego powoduje zaburzenia funkcji jamy ustnej.

Aby określić, czy wędzidełka w jamie ustnej dziecka zbudowane są prawidłowo, konieczne jest udanie się do lekarza laryngologa albo do logopedy.

Jak podcina się wędzidełka u dzieci?

Obecnie najczęściej podcięcie wędzidełka prowadzone jest za pomocą urządzeń laserowych albo elektrycznego noża chirurgicznego, czyli kautera.

Dzięki tym narzędziom po zabiegu nie dochodzi do powstania krwawiącej rany, ponieważ naczynia krwionośne zamykane są od razu pod wpływem wysokiej temperatury. Nie trzeba również zakładać szwów.

Aby zabieg odbywał się bezboleśnie, stosuje się znieczulenie miejscowe. U dzieci bardzo dobrze sprawdza się też sedacja wziewna podtlenkiem azotu, czyli gazem rozweselającym.

Zabiegi podcięcia wędzidełka uznawane są za bezpieczne. Najczęściej występujące problemy po podcięciu wędzidełka to lekkie krwawienie, zaczerwienienie, tkliwość, które mijają po paru dniach.