Przebarwienia na zębach – jakie mają przyczyny i jak je usuwać?

Są nieestetyczne i mogą sprzyjać próchnicy oraz paradontozie – przebarwienia na zębach są poważnym problemem i nie powinniśmy ich lekceważyć. Jak do nich dochodzi? Jak można je usunąć i zapobiegać ich nawrotom?

Czym są przebarwienia na zębach?

Przebarwienie zębów odnosi się do zmiany w naturalnym kolorze zębów. Najczęściej przebarwienia mają kolor żółty, brązowy, czarny, ale mogą być też białe.

Przyczyny przebarwień na zębach

Przebarwienia zębowe mogą wystąpić z różnych powodów. Niektóre przyczyny przebarwień zębów to:

– Napoje i pokarmy – do pojawienia się przebarwień mogą prowadzić produkty takie jak kawa, herbata, wino, które pokrywają osadami powierzchnię zębów.
– Tytoń – palenie papierosów, ale również stosowanie używek jak snus powoduje pojawienie się przebarwień na zębach.
– Określone leki – w tym przypadku kolor zęba zmienia się od wewnątrz w wyniku zmian w strukturze zęba na skutek ekspozycji na niektóre leki, na przykład antybiotyk tetracyklinę.
– Starzenie się – wraz z wiekiem zęby naturalnie ciemnieją z powodu ścieńczenia szkliwa i zębiny.
– Urazy – powodują uszkodzenia struktury zębów i również mogą wywoływać ich przebarwienia.
– Wybrane materiały dentystyczne – srebrne wypełnienia lub plomby chemoutwardzalne mogą przyczyniać się do przebarwień zębów.

Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Przebarwienia zębów można usuwać za pomocą różnych zabiegów dentystycznych, ale można też wykorzystać metody domowe. Jak sobie poradzić z przebarwieniami na zębach?

Istnieje kilka sposobów usuwania przebarwień zębów, w tym:

Pasty do zębów
To domowy sposób na usuwanie przebarwień na zębach. Najlepiej stosować wtedy pasty wybielające lub na przebarwienia, na przykład pasty z węglem aktywnym, dedykowane dla palaczy, osób pijących kawę i herbatę. Pomagają one w usuwaniu osadów na zębach i nadają im bielszy odcień.

Higienizacja zębów
Regularne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym, które określane jest jako higienizacja, może pomóc w usuwaniu przebarwień powierzchniowych, w tym osadów oraz kamienia nazębnego. Zabieg ten składa się ze skalingu oraz piaskowania zębów. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak usunąć brązowe przebarwienia na zębach, zabieg tego typu będzie mógł sobie skutecznie z nimi poradzić.

Wybielanie zębów
Jest to bardzo popularny i skuteczny sposób usuwania przebarwień zębów. Wybielanie zębów można przeprowadzić w gabinecie lub w domu przy użyciu specjalnych żeli, pasków, lamp i nakładek. Wybielanie gabinetowe jest skuteczniejsze i można zastosować je także w przypadku zębów martwych.

Bonding dentystyczny
Bonding to kosmetyczna procedura dentystyczna, podczas której kompozyt w kolorze zęba jest nakładany na jego powierzchnię w celu zatuszowania przebarwień. Takie uzupełnienia są określane jako licówki kompozytowe.

Licówki porcelanowe
Licówki to rodzaj stałych protez, które są wykonane na zamówienie. Są to cienkie płatki porcelany, które są umieszczane z przodu zębów, czyli od ich strony licowej w celu poprawy ich wyglądu. Są one trwalsze niż licówki z kompozytu.

Korony
Korony to uzupełnienia dentystyczne, które całkowicie pokrywają ząb, przywracając jego naturalny wygląd i funkcję. Mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z porcelany, którą można dopasować do koloru pozostałych zębów.

Należy pamiętać, że najskuteczniejsza metoda usuwania przebarwień zębów będzie zależała od przyczyny i rodzaju przebarwień. Dentysta może pomóc w wyborze najlepszego sposobu usuwania przebarwień dopasowanego do konkretnych potrzeb pacjenta.

Jak zapobiegać przebarwieniom na zębach?

Aby zapobiec przebarwieniom zębów, warto stosować się do poniższych porad:

Regularna higiena jamy ustnej
Należy regularnie szczotkować zęby i nitkować je lub korzystać z irygatora, aby usunąć resztki jedzenia oraz osady, które mogą powodować przebarwienia.

Ograniczenie produktów przebarwiających zęby
Warto rozważyć zmniejszenie spożycia kawy, herbaty, wina oraz innych napojów i pokarmów, które mogą przebarwiać zęby.

Stosowanie odpowiedniej pasty do zębów
Wybielające pasty do zębów mogą pomóc w usuwaniu przebarwień i utrzymaniu atrakcyjnego wyglądu uśmiechu.

Rzucenie palenia
Palenie tytoniu lub używanie go w formie snusu może powodować znaczne przebarwienia zębów, więc rzucenie nałogu może pomóc w zapobieganiu przebarwieniom.

Picie dużej ilości wody
Woda pomaga wypłukać resztki jedzenia i zneutralizować kwasy w jamie ustnej, redukując ryzyko przebarwień.

Regularne wizyty u dentysty
Regularne czyszczenie zębów w gabinecie umożliwia utrzymanie zębów w odpowiedniej kondycji. Dentysta może również udzielić także zaleceń, które pomogą zapobiegać przebarwieniom zębów.