Nadwrażliwość zębów – jak ją złagodzić domowymi i gabinetowymi metodami?

Nadwrażliwe zęby mogą powodować nieprzyjemny ból, gdy stykają się z zimnymi, gorącymi, słodkimi albo kwaśnymi produktami. W jaki sposób można skutecznie zmniejszyć nadwrażliwość zębów domowymi i gabinetowymi metodami?

Co powoduje nadwrażliwość zębów?

Do nadmiernej wrażliwości zębów dochodzi najczęściej wtedy, gdy szkliwo zębowe jest uszkodzone lub odsłonięte są szyjki zębowe, dlatego wystawione są one na działanie czynników zewnętrznych.

Może być to rezultat mechanicznego uszkodzenia zębów, rozwijającej się próchnicy, paradontozy, kamienia nazębnego, stosowania produktów wybielających zęby. Również nadmierna wrażliwość może wynikać z czynników genetycznych, nieprawidłowego zgryzu, bruksizmu, czyli zgrzytania zębami. Można także doprowadzić do nadwrażliwości zębów przez ich nieprawidłowe szczotkowanie, jedzenie owoców cytrusowych, picie słodkich napojów gazowanych.

W przypadku nadmiernie wrażliwych zębów pojawia się przede wszystkim ból występujący przy zetknięciu się z czynnikami zewnętrznymi, na przykład ciepłym i zimnym pożywieniem i napojami, słodyczami, produktami kwaśnymi, takimi jak cytrusy.

Jak złagodzić nadwrażliwość zębów w domu?

Jeżeli pojawia się nadmierna wrażliwość zębów, można zredukować ją z wykorzystaniem domowych metod. Jak złagodzić nadwrażliwość zębów?

1. Odpowiednia pasta i płyn do jamy ustnej
Przede wszystkim ważne jest stosowanie odpowiednich produktów do higieny jamy ustnej, które dedykowane są dla osób z nadwrażliwymi zębami.

W sprzedaży można znaleźć wiele środków tego typu, w tym pasty do zębów oraz płyny do płukania jamy ustnej. Rekomenduje się też używanie nitki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Tego typu produkty, gdy są stosowane regularnie, pozwalają na uzyskanie szybkiej ulgi.

Nie zaleca się natomiast stosowania past do zębów o właściwościach wybielających, ponieważ mają one w składzie dużo związków ściernych, które mogą naruszyć szkliwo zębowe.

2. Odpowiednia szczoteczka do zębów
Duże znaczenie ma też wybranie właściwej szczoteczki do zębów, która będzie miała włosie o średniej twardości. Można zdecydować się zarówno na szczoteczkę zwykłą, jak i elektryczną, soniczną.

Zbyt twarda szczoteczka może spowodować pojawienie się nadwrażliwości, dlatego najlepiej z niej zrezygnować.

3. Właściwa technika szczotkowania zębów
Nieprawidłowa technika mycia zębów może spowodować pojawienie się ich nadwrażliwości, ponieważ może wywołać podrażnienie dziąseł oraz starcie szkliwa zębowego.

Zęby powinno się szczotkować techniką wymiatania, w kierunku od dziąseł do korony zęba. Nie należy nadmiernie naciskać szczoteczką na zęby oraz stosować ruchów poziomych.

Warto też pamiętać o tym, że nie rekomenduje się mycia zębów bezpośrednio po zjedzeniu cytrusów, ponieważ może spowodować to osłabienie szkliwa zębowego. Powinno się zaczekać przynajmniej godzinę.

4. Odpowiednia dieta
Osoby z problemem nadwrażliwych zębów powinny pamiętać o tym, aby zrezygnować z produktów spożywczych i napojów, które mogą powodować wystąpienie tego problemu.

Do produktów, które mogą spowodować nadmierną wrażliwość zębów, zaliczane są głównie cytrusy i słodkie napoje gazowane.

Jak wyleczyć nadwrażliwość zębów w gabinecie stomatologicznym?

W gabinecie stomatologicznym stosowane są różne skuteczne sposoby na nadwrażliwość zębów, dzięki którym można uzyskać bardzo dobre efekty na długi czas. Jak wyleczyć nadwrażliwość zębów u stomatologa?

1. Higienizacja zębów
Do nadmiernej wrażliwości zębów może dochodzić na skutek stanów zapalnych dziąseł. Te z kolei mogą być wywołane przez odkładający się na zębach kamień oraz osady, które powodują stopniowe odsłanianie szyjek zębowych.

Higienizacja zębów jest procedurą, która składa się ze skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego z użyciem skalera oraz z piaskowania, które polega na użyciu specjalnej piaskarki do usuwania osadów nazębnych. Następnie stomatolog może zalakować lub polakierować zęby dla dodatkowej ochrony.

2. Leczenie pierwotnej przyczyny nadwrażliwości
Odpowiedzią na pytanie, jak wyleczyć nadwrażliwość zębów, jest również wyleczenie pierwotnej przyczyny nadwrażliwości, na przykład może być to wada zgryzu czy bruksizm.

Stomatolog będzie mógł zarekomendować odpowiednią metodę postępowania, która pozwoli na uzyskanie najlepszych rezultatów. Przykładowo, w przypadku bruksizmu zalecane jest używanie specjalnej szyny relaksacyjnej, a przy wadach zgryzu założenie aparatu ortodontycznego. Gdy problemem jest ubytek, również konieczne jest jego wyleczenie.

3. Używanie preparatów zaleconych przez stomatologa
Lekarz stomatolog może również zalecić odpowiednie preparaty, których zadaniem jest redukcja nadwrażliwości zębów. Stosowane systematycznie dają bardzo dobre rezultaty i zapobiegają nawrotom problemu.