Kłopotliwe zęby mądrości. Gdzie, kiedy i jak długo rosną ósemki?

zęby mądrości

Zęby mądrości, potocznie określane jako ósemki, to trzecie zęby trzonowe człowieka. Kiedy zaczynają wyrastać? Jakie towarzyszą temu objawy? Jak długo rosną? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące wyrzynania się zębów mądrości.

Ósemki – gdzie rosną?

Jako że zęby mądrości są trzecimi zębami trzonowymi, wyrastają w miejscu za drugimi zębami trzonowymi, czyli siódemkami. Rosnąca ósemka pojawia się po każdej stronie łuku zębowego – z lewej i z prawej strony, w szczęce i w żuchwie.

Niestety, zdarza się, że wyrzynanie ósemki nie następuje prawidłowo, dlatego może ona ustawiać się pod innym kątem niż pozostałe zęby, powodując ból i przyczyniając się do powstawania wad zgryzu. Spotykane są także zęby mądrości zatrzymane częściowo lub całościowo, które nie wyrastają z kości.

Ile jest zębów mądrości?

Standardowo u człowieka występują cztery zęby mądrości. Zdarza się jednak, że u niektórych osób nie dochodzi do wykształcenia się ósemek.

Brak ósemek jest warunkowany genetycznie. Może on występować tylko na górze lub tylko na dole. Niektórzy ludzie nie mają zębów mądrości w ogóle.

Gdy dochodzi do braku ósemek w jednym łuku zębowym lub braku jednej ósemki w łuku, często zalecane jest usunięcie pozostałego zęba lub zębów (tzw. antagonisty). Braki te mogą przyczyniać się do zmiany umiejscowienia innych zębów, nieprawidłowego starcia szkliwa zębowego, niestabilności żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym.

Zęby mądrości – kiedy rosną?

Zęby mądrości są ostatnimi zębami rosnącymi u człowieka – stąd też ich nazwa, ponieważ zaczynają wyrzynać się po osiągnięciu dojrzałości. Zęby mądrości kiedy rosną?

Zazwyczaj zaczynają one wyrastać pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. Zdarza się jednak, że mogą pojawić się nawet po 40. roku życia. Jest to kwestia indywidualna.

Rosnące zęby mądrości – objawy

W trakcie procesu jak rosnące ósemki objawy to przede wszystkim:
– ból zęba, także promieniujący na uszy, migdałki,
– obrzęki – spuchnięte dziąsło,
– stany zapalne z wydzieliną ropną,
– swędzenie,
– krwawienie,
– nieprzyjemny oddech,
– szczękościsk.

Ile trwa wyrzynanie ósemek?

Wyrzynanie ósemek ile trwa cały proces? Gdy rozpoczyna się wzrost ostatnich zębów człowieka, często pojawia się pytanie – ile rośnie ząb mądrości?

Proces wyrastania zębów mądrości jest indywidualny, dlatego trudno wskazać, jak długo będzie on trwał. Ząb mądrości jak długo rośnie u większości osób? Zwykle okres wzrostowy jest rozciągnięty w czasie i wynosi 2-3 lata. Ósemki wyrastają wtedy etapami – wzrost nie jest zatem jednolity.

Jak zmniejszyć ból przy wyrzynaniu się zęba mądrości?

Rosnący ząb mądrości jak długo boli? Ból przy wyrzynaniu się ósemek na ogół trwa od kilku do kilkunastu dni. Zdarza się jednak, że może on występować nawet przez kilka tygodni, co związane jest z powolnym procesem ich wzrostu.

Przeczytaj także: Domowe sposoby na ból zęba – jak uśmierzyć ból?

Ból można zniwelować tabletkami przeciwbólowymi i maściami łagodzącymi. Gdy dolegliwości nie ustępują, zaleca się wizytę u stomatologa, ponieważ może okazać się, że konieczne jest usunięcie zęba mądrości ze względu na jego nieprawidłowy wzrost.